13. září 2018 19:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež přijal kvůli skandálu s obtěžováním dětí vedení americké katolické církve

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Papež František si třese rukou s kardinálem Danielem DiNardem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František si třese rukou s kardinálem Danielem DiNardem. | foto: Reuters

VATIKÁN Papež František přijal ve čtvrtek ve Vatikánu americké katolické kardinály a biskupy, kteří požádali o projednání případu bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka, obviněného ze sexuálního obtěžování dětí a mladistvých. Podrobnosti ze schůzky nejsou známy.

Ve chvíli, kdy zástupci katolické církve v USA přicházeli na jednání, ale Vatikán oznámil, že papež přijal rezignaci amerického biskupa Michaela Bransfielda, jenž před lety čelil obvinění ze sexuálního obtěžování dospělých. Vatikán zároveň sdělil, že povolí vyšetření kauzy.

Agentura AP čtvrteční oznámení Vatikánu označila za další šokující zprávu v dlouholetém skandálu kolem sexuálního zneužívání a jeho krytí v katolické církvi.

Papež František přijal rezignaci kardinála McCarricka, jednoho z předních představitelů katolické církve v USA, letos v červenci. Někdejší washingtonský arcibiskup se stal terčem obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů. Agentura AP tato obvinění označila za věrohodná. Bývalý papežský velvyslanec ve Washingtonu Carlo Maria Vigano ale na konci srpna uvedl, že hlava římskokatolické církve věděla o podezřeních vůči McCarrickovi už v roce 2013, ale nezakročila. Vigano rovněž vyzval papeže k rezignaci.

Kryl Vatikán sexuální obtěžování?

Hlava americké biskupské konference Daniel DiNardo v úterý uvedla, že papež by měl povolit plné vyšetření kauzy. Rovněž tvrzení, že Vatikán skandál kryl, si podle DiNarda žádá odpovědi.

Biskup Michael Bransfield byl podle AP v roce 2012 zapleten do nechvalně proslulého skandálu kolem sexuálního zneužívání věřících kněžími ve Filadelfii. Čelil obvinění, že sexuálně obtěžoval dospělé. Bransfield ale popíral, že se něčeho takového dopustil, a dožadoval se omluvy. Svou funkci vykonával dál, než minulý týden v 75 letech nabídl rezignaci, jak církev požaduje. Kauzou se teď bude zabývat jeho nástupce v úřadě, který už za tímto účelem zřídil horkou linku pro případné oběti.

Vatikán ve středu oznámil, že František svolal předsedy biskupských konferencí po celém světě k účasti na únorové vrcholné schůzce. Setkání ve Vatikánu má být prevencí pohlavního zneužívání duchovními.

ČTK
  • 2Diskuse
Najdete na Lidovky.cz