18. února 2016 20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež reaguje na ziku. ‚Interrupce je zločin, antikoncepce je menší zlo‘

Gleyse Kelly da Silva chová svou dceru Marii Giovannu - jednu z obětí infekce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gleyse Kelly da Silva chová svou dceru Marii Giovannu - jednu z obětí infekce... | foto: ČTK

ŘÍM/PRAHA Postoj katolické církve k antikoncepci je už dlouhá desetiletí odmítavý. Papež František však ve čtvrtek kvůli viru zika volil překvapivě mírnější slova. Jeho vyjádření přivítají lékaři v Latinské Americe, ale zřejmě naštve konzervativní katolíky, píše CNN.

Papež František ve čtvrtek dostal na tiskové konferenci dotaz, co je menší zlo, zda interrupce nebo antikoncepce. „Interrupce není menší zlo, je to zločin. Zabránění těhotenství není absolutním zlem,“ řekl při letu z Mexika do Říma.

Devětasedmdesátiletý papež František připomněl, že jeden z jeho předchůdců - Pavel VI. (1963-1978) povolil jeptiškám v Africe použití antikoncepce kvůli riziku znásilnění od vojáků.

„Interrupce není teologickým problémem. Je to lidský problém, lékařský problém. Jeden člověk je zabit, aby zachránil jiného - to stejné dělá mafie. Je to absolutní lidské zlo,“ vysvětloval papež. „Vyzývám lékaře, aby udělali všechno pro vyvinutí vakcíny na ziku,“ dodal.

Reggae klip proti viru zika natočil jamajský lékař Michael Abrahams.
Prevence proti viru zika v Panamě.

Vir přenášený komárem druhu Aedes aegypti se rychle šíří především zeměmi Latinské Ameriky. Nejpostiženějšími zeměmi jsou Kolumbie a Brazílie. Většina pacientů má jen mírné příznaky, existuje ale podezření, že u lidského plodu virus způsobuje vývojovou poruchu mozku. Dosud proti němu není účinný lék ani vakcína.

Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli nemoci vyhlásila celosvětový stav nouze a zdůraznila, že klíčové je zabránit rozšíření viru do Afriky a do Asie.

givVojtěch Gibiš