5. dubna 2016 18:36, aktualizováno  20:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež se chystá navštívit Řecko. Chce vyjádřit solidaritu s uprchlíky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Papež František v neděli ve svém tradičním velikonočním poselství vyzval svět k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František v neděli ve svém tradičním velikonočním poselství vyzval svět k... | foto: Reuters

ATÉNY/VATIKÁN Papež František navštíví příští týden Řecko a plánuje zavítat na ostrov Lesbos, aby tak upozornil na svízelnou situaci, v níž se v této zemi nacházejí tisíce migrantů prchajících před konflikty do Evropy. Podle agentur Reuters a AFP to v úterý sdělili činitelé řecké vlády a potvrdili tak předchozí informace řecké pravoslavné církve. Vatikán se k této cestě zatím oficiálně nevyjádřil.

Řecké vládní zdroje zároveň uvedly, že spolu s papežem se na Lesbos vydá také konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., jemuž je volně podřízena pravoslavná část křesťanů, a řecký premiér Alexis Tsipras. Podle ještě oficiálně nepotvrzených zpráv má František návštěvu vykonat 14. a 15. dubna.

Svatý synod, který je vrcholnou autoritou řecké pravoslavné církve, ve svém prohlášení uvedl, že by chtěl, aby papež zavítal na Lesbos. Na tento ostrov v Egejském moři loni připluly stovky tisíc uprchlíků z Blízkého východu, Asie i Afriky mířících do západních zemí.

V prohlášení se rovněž konstatuje, že František vyjádřil přání vykonat návštěvu, aby upoutal pozornost na konflikt v širší středomořské oblasti, „který má nepříznivý dopad na křesťanské komunity, a aby zdůraznil humanitární problém vyvolaný zoufalými uprchlíky, kteří hledají lepší život v Evropě“.

Vatikánské úřady zatím oficiálně návštěvu papeže v Řecku neoznámily. Nicméně mluvčí Vatikánu Federico Lombardi nepopřel „kontakty“ v souvislosti s takovou cestou Františka. Pontifik 27. března kritizoval „odmítnutí“ migrantů a uprchlíků „těmi, kteří jim mohou nabídnout přijetí a pomoc“ v narážce na dohodu Evropské unie a Ankary o vracení migrantů z Řecka do Turecka.

ČTK
  • 2Diskuse
Najdete na Lidovky.cz