28. března 2012 9:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež se sešel s Raúlem Castrem, čeká ho Fidel

Benedikt XVI. se sešel s Raúlem Castrem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benedikt XVI. se sešel s Raúlem Castrem |

HAVANA Papež Benedikt XVI. se v úterý během druhého dne své návštěvy na Kubě za zavřenými dveřmi sešel s prezidentem Raúlem Castrem. Bývalý vůdce komunistického státu Fidel Castro, bratr současného prezidenta, oznámil, že ho setkání s hlavou katolické církve čeká dnes.

"S velkou radostí se pozdravím s papežem Benediktem XVI., stejně jako tomu bylo s Janem Pavlem II.," napsal Fidel Castro na vládní internetové stránce. Jan Pavel II., který byl předchůdcem Benedikta XVI. v čele katolické církve, Kubu navštívil v roce 1989. Zda by se nynější papež mohl setkat také s venezuelským levicovým prezidentem Hugem Chávezem, který je na Kubě kvůli pooperační léčbě rakoviny, není jasné.

Rozhovor s šéfkou kubánských projektů organizace Člověk v tísni


S Raúlem Castrem papež mluvil bezmála hodinu. Podle mluvčího Vatikánu Federica Lombardiho přišla řeč na humanitární situaci na Kubě, na konkrétní případy politických vězňů ale ne.

Téma disidentů není na programu
Vrcholem papežovy návštěvy Kuby bude dnes mše na náměstí Revoluce, pak Benedikt XVI. odletí zpět do Evropy. V úterý se poblíž Santiaga de Cuba modlil u sošky Panny Marie Milostiplné z El Cobre, která je patronkou ostrova. Ve svých modlitbách se přimlouval za ty, kdo strádají, a za ty, kdo jsou zbaveni svobody.

Podle agentury AP se Benedikt XVI. na Kubě snaží opatrně prosazovat témata, která jsou pro tamní komunistický režim velmi citlivá. Volí pro to vznešená, neurčitá slova, která nechávají velký prostor k interpretaci.

Minulý týden v Mexiku se ale nechal slyšet, že "marxistická ideologie, tak jak vznikla, již neodpovídá realitě". Havana na sebe nenechala s odpovědí dlouho čekat. Ministr hospodářství a plánování Marino Murillo uvedl, že "na Kubě žádné politické reformy nebudou".

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.