18. dubna 2019 19:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež umyl nohy 12 trestancům ve věznici u Říma. ‚Každý musí sloužit druhým,‘ řekl

Papež umyl nohy 12 trestancům ve věznici u Říma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež umyl nohy 12 trestancům ve věznici u Říma. | foto: Reuters

VATIKÁN Papež František na Zelený čtvrtek ve Svatopetrské bazilice odsloužil mši spojenou se svěcením olejů, kterou v křesťanské liturgii začíná takzvané velikonoční třídení (triduum), které je vrcholem církevního roku. František později sloužil další bohoslužbu na památku poslední večeře Ježíše Krista, a to ve věznici Velletri u Říma, kde pak při tradičním rituálu umyl nohy 12 vězňům.

Papeže po příjezdu potleskem přivítaly dvě stovky trestanců. František jim za to poděkovat a řekl, že někteří z nich mu poslali krásné dopisy.

Před rituálem mytí nohou připomněl, že tuto činnost za časů Ježíše Krista vykonávali otroci a služebníci, kteří nohy omývali hostům domu. Poradil vězňům, ať toto gesto, které nyní provádějí biskupové a kněží, praktikují mezi sebou. „Každý musí sloužit druhým,“ řekl. „Ten největší musí sloužit tomu nejmenšímu,“ dodal. „To je zásada Ježíše a evangelia. Zásada služby, a nikoli ovládání a ponižování druhých,“ uzavřel.

Před rituálem mytí nohou připomněl, že tuto činnost za časů Ježíše Krista...
Papeže po příjezdu potleskem přivítaly dvě stovky trestanců. František jim za...

Posléze umyl a políbil nohy 12 vězňům - devíti Italům a třem mužům z Brazílie, Pobřeží slonoviny a Maroka. Konzervativní katolíci v minulosti Františka kritizovali za to, že nohy umyl ženám nebo muslimům.

Rituál mytí nohou odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před jeho ukřižováním a zpravidla se odehrává v kostele. Současný papež ale tuto pokoru projevuje i výběrem míst, kam se na Zelený čtvrtek vydává. Loni takto myl nohy trestancům v nejstarší římské věznici Regina Coeli, o rok předtím navštívil věznici Paliano u Říma, kde si odpykává tresty i řada bývalých členů mafie. V roce 2016 se obřad mytí nohou uskutečnil v uprchlickém centru v Castelnuovo di Porto u Říma, v roce 2014 v zařízení pro tělesně postižené.

Pašijový týden bude nyní pokračovat Velkým pátkem, kdy si křesťané připomínají Ježíšovo ukřižování. Papež se večer v římském Koloseu zúčastní procesí křížové cesty. Vyvrcholením Velikonoc pak bude nedělní oslava zmrtvýchvstání s papežovým poselstvím Městu a světu (Urbi eu orbi).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!