Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež varoval před kulturou požitkářství

Papež Benedikt XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. | foto: Reuters

MADRID Papež Benedikt XVI. ve čtvrtek po příletu na katolické Světové dny mládeže do Madridu odsoudil "panující kulturu konzumu a poživačnosti", nedostatek pracovních příležitostí pro mladé a údajnou diskriminaci mladých věřících. Vyslovil však "nesmírnou radost" nad tím, že se může zúčastnit madridského setkání, na němž se celkově čeká kolem milionu lidí.

Na letišti ho vítali španělský král Juan Carlos s královnou Sofií a předseda vlády José Luis Rodríguez Zapatero. Je to třetí Benediktova návštěva ve Španělsku a jsou to třetí Světové dny mládeže, jichž se účastní.

Setkání začalo v úterý. Papež je v neděli zakončí mší na letecké základně Cuatro Vientos u Madridu. Po příletu řekl, že toto setkání "přináší poselství naděje".

ČTĚTE TAKÉ:

Řekl dále, že mladí lidé dnes ve světě čelí morálním, hospodářským i náboženským výzvám. "Vidí povrchnost, panující kulturu konzumu a poživačnosti, tolik banality při prožívání své sexuality, tak málo solidarity, tolik korupce. Vědí, že čelit těmto výzvám bez Boha by bylo obtížné," citovala ho agentura AFP.

Papež také odsoudil chatrné pracovní vyhlídky mladých. Poznamenal, že "mnoho mladých lidí se dívá na budoucnost se znepokojením kvůli obtížnosti sehnat důstojnou práci nebo proto, že ji ztratili, nebo proto, že ta, kterou mají, je prekérní a nejistá".

Hovořil rovněž o mladých věřících, kteří trpí pronásledováním z náboženských důvodů a jsou kvůli vyznávání křesťanství vystaveni otevřené nebo skryté diskriminaci.

Během letu do Madridu se v rozhovoru s novináři vyslovil pro regulovanou ekonomiku, jejímž ústředním bodem by byl člověk, ne zisk za každou cenu. "V centru ekonomiky musí být člověk. V nynější krizi se to potvrzuje.

Ekonomika se nemůže poměřovat maximálním profitem," řekl. Odmítl také "iluzi ekonomiky, která se reguluje sama", a volal po solidaritě, jež by nahradila honbu za ziskem.

Krize ve Španělsku:

Španělsko je jedna ze zemí, které nynější krize postihla nejvíc a které se snaží ji řešit opatřeními, jež mají vážné sociální dopady a vyvolávají sociální neklid.

V předvečer papežova příletu byl Madrid dějištěm demonstrace odpůrců Světových dnů mládeže, kteří pochodovali městem "na obranu laickosti" a proti velké zátěži, jakou podle nich toto setkání a papežova návštěva představuje pro španělskou státní pokladnu. Během akce vypukly incidenty, při nichž policisté osm lidí zadrželi a jedenáct bylo lehce zraněno.

Policie zasáhla poté, co se vyhrotilo napětí mezi katolickými poutníky a účastníky prolaické demonstrace. Jeden demonstrant ohrožoval policisty lahví a byl hned zadržen. To rozpoutalo další potyčky s policií. Večer policie z náměstí vytěsnila poslední demonstranty.

Pochodu odpůrců Světových dnů mládeže se podle policie zúčastnily asi 4000 lidí. Účastníci nesli transparenty s nápisy jako "Z mých daní nulu centimů pro papeže. Laický stát", "Bůh ano, církev ne" a "Tato mládež není papežova".

Mezi demonstranty byli i členové neformálního hnutí "rozhořčených", které už řadu týdnů pořádá ve španělských městech protesty proti sociálním dopadům nynější hospodářské krize a neschopnosti vlády ji řešit.

Podle účastníků demonstrace i mnoha dalších Španělů představuje organizace světového setkání mladých katolíků a papežova návštěva zbytečnou zátěž pro státní pokladnu, zvlášť pak s přihlédnutím k neradostnému stavu státních financí. Organizátoři setkání tvrdí, že setkání se zaplatí z příspěvků poutníků a z darů sponzorů.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!