Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež ve Vatikánu přijal k audienci tureckého prezidenta Erdogana, v Římě demonstrovali Kurdové

Svět

  14:01
VATIKÁN/PRAHA - Papež František v pondělí ve Vatikánu přijal tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který je první hlavou Turecka na oficiální návštěvě Vatikánu od roku 1959. Setkání trvalo podle turecké agentury Anadolu téměř hodinu, což agentura DPA označila za neobvykle dlouhou audienci. Během Erdoganovy pondělní návštěvy v Římě demonstrovala skupina Kurdů kvůli turecké intervenci na severu Sýrie.

Papež František a turecký prezident Erdogan, jehož na cestu do Vatikánu doprovodila jeho žena Emine (vpravo). foto: Reuters

Demonstranti se sešli v parku nedalo hranice Vatikánu. Nesli transparenty s nápisem „Ruce pryč od Kurdistánu“ a křičeli „Erdogan je vrah. Protestovali tak proti vojenské operaci Ankary na severu Sýrie, která začala minulý měsíc a jejímž cílem je zničit tamní kurdské milice, které turecká vláda považuje za hrozbu u svého pohraničí obývaného rovněž Kurdy.

Zatím není jasné, o čem spolu papež a turecký prezident hovořili, podle dřívějších informací to ale měla být migrace, bilaterální vztahy či status Jeruzaléma. Turecký prezident, podobně jako řada muslimských i západních vůdců, loni v prosinci odsoudil uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Také papež se tehdy vyjádřil kriticky. Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, protože ho obě strany chtějí za své hlavní město.

Prezident Turecka Erdogan, papež František a Erdoganova žena Emine po ukončení...
Papež František se zdraví s tureckým prezidentem Erdoganem.

Podle agentury Anadolu si papež s Erdoganem vyměnili dárky, turecký prezident dal hlavě katolické církve sadu keramiky vyráběnou starodávnou technikou z dob osmanské říše. Papež dal Erdoganovi mimo jiné výtisk své druhé encykliky.

Erdogana na cestě v Římě doprovází mimo jiné manželka, ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, ministr hospodářství Nihat Zeybekci, ministr obrany Nurettin Canikli či ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik. Ještě v pondělí se má turecký prezident v Římě setkat s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a premiérem Paolem Gentilonim.

Erdogan je první hlavou Turecka, která navštívila oficiálně Vatikán za téměř 60 let. Naposledy byl ve Vatikánu na oficiální návštěvě turecký prezident Celal Bayar, který tam jednal červnu 1959 o navázání diplomatických styků.

Papež František a Erdogan se naposledy setkali v listopadu 2014 během třídenní návštěvy papeže v Turecku. Papež tehdy odsoudil extremismus, vyzval k porozumění mezi náboženstvími a k pomoci Turecku se zvládáním problému syrských uprchlíků, jichž jsou v Turecku přes tři miliony.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat