Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Papež ve velikonočním poselství vyzval svět k ukončení válek a k solidaritě v době pandemie

Papež František v neděli ve velikonočním poselství vyzval svět k zastavení všech ozbrojených konfliktů a také k solidaritě foto: Reuters

Vatikán - Papež František v neděli ve velikonočním poselství vyzval svět k zastavení všech ozbrojených konfliktů a také k solidaritě v době nynější pandemie nemoci covid-19. Tradiční požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu) papež pronesl krátce poté, co v téměř liduprázdné Svatopetrské bazilice ve Vatikánu sloužil mši na Hod boží velikonoční, kterou lidé z celého světa mohli sledovat v přímém přenosu na internetu nebo v televizi.
  14:48

„V těchto týdnech se náhle změnily životy milionů lidí,“ řekl ve Vatikánské bazilice papež s odkazem na pandemii covid-19. „Není čas na lhostejnost, musíme se spojit,“ prohlásil. Konkrétně se zmínil o situaci v Evropě, která registruje přes polovinu z více než 100 000 obětí koronaviru. 

‚Temnota se snesla na naše města. Odhalila zranitelnost i sounáležitost,‘ řekl papež v mimořádném žehnání

„Po druhé světové válce se tento kontinent podařilo obnovit díky solidaritě,“ uvedl František. „Všichni jsme součástí jedné rodiny. Evropská unie čelí výzvě, na které závisí její budoucnost i budoucnost celého světa,“ řekl také papež, který je původem z Argentiny.

Třiaosmdesátiletý nejvyšší představitel katolické církve vyzval rovněž svět, aby „neopouštěl ty nejslabší, uprchlíky a lidi bez domova“. Upozornil přitom mimo jiné na situaci běženců v Libyi či na řeckém ostrově Lesbos.

„Není čas utrácet za nákup zbraní, navíc peníze, které by se mohly použít na záchranu životů. Je čas ukončit válku v Sýrii, ozbrojený konflikt v Jemenu, napětí v Iráku a v Libanonu. Je čas, aby se Izraelci a Palestinci vrátili k dialogu a také aby skončily teroristické útoky v různých afrických zemích,“ apeloval František.

Uvedl rovněž, že nastal čas, aby politici přestali být sebestřední a přistoupili ke konkrétní pomoci svým národům v této krizi. Papež zároveň vyzval k ukončení mezinárodních sankcí a ke snížení či odpuštění dluhů chudým zemím, aniž by některou jmenoval.

Křesťané si v neděli připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista a papež v tento den každoročně na Svatopetrském náměstí vede velikonoční mši, pronáší velikonoční poselství a uděluje požehnání Městu a světu (Urbi et Orbi). V neděli se mše odehrála výjimečně ve Vatikánské bazilice; obvykle se koná před vchodem do baziliky na náměstí, které bývá při té příležitosti plné květin a věřících. Nyní bylo prázdné.

Nedělní slavnost Zmrtvýchvstání Páně, která je největší slavností křesťanského církevního roku, připomněly mše po celém světě, které se rovněž kvůli obavám z šíření koronaviru konaly bez věřících.

Požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu) papež obvykle uděluje pouze o Vánocích a Velikonocích, letos ho však udělil mimořádně už také 27. března, právě kvůli pandemii. V modlitbě, která byla rovněž bez přítomnosti věřících, tehdy vyzval svět, aby nynější krizi vnímal jako zkoušku solidarity a připomínku základních hodnot.

Také v sobotu odsloužil papež František velikonoční vigilii v téměř prázdné Bazilice svatého Petra, která svou kapacitou jinak pojme desetitisíce lidí. Liturgie se stejně jako v neděli zúčastnilo pouze několik vatikánských hodnostářů a věřících, kteří v lavicích seděli s velkými rozestupy.

Autor: