Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Papež vyzval evropské farnosti, aby se ujaly uprchlických rodin. Vatikán jde příkladem

Slovensko-cest

  20:34
VATIKÁN - Papež František v neděli během modlitby na Svatopetrském náměstí vyzval evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny. „Evangelium nás vyzývá k solidaritě, musíme dát uprchlíkům konkrétní naději,“ řekl papež.

Papež František během nedělní modlitby na Svatopetrském náměstí. foto: ČTK

Dvě rodiny migrantů v nejbližších dnech ubytují rovněž dvě vatikánské farnosti, dodala hlava katolické církve. Papež si přeje, aby se biskupové působící po Evropě zasadili o to, že v jejich diecézích výzva ohledně přijímání migrantů padne na úrodnou půdu.

Papež si přeje, aby se biskupové působící v Evropě zasadili o to, že v jejich diecézích výzva ohledně přijímání migrantů padne na úrodnou půdu. Jen v samotné Itálii je více než 25 000 farností, dalších přes 12 000 jich je v Německu, kam míří většina Syřanů, kteří utíkají před více než čtyři roky trvající občanskou válkou.

„Přijměte rodinu“

„Každá farnost, každá náboženská komunita, každý klášter, každý svatostánek, přijměte jednu rodinu,“ vyzval papež a dav na Svatopetrském náměstí ho odměnil potleskem. V jiném svém nedělním prohlášení pak František, který je vnukem italských emigrantů, kteří přišli do Argentiny, kritizoval zeď, jež na hranicích se Srbskem postavili Maďaři.

„Stavět zdi a jiné překážky, aby byli zastaveni ti, kteří se snaží najít poklidné místo, kde by mohli žít, považuji za násilí. Násilím je podle mě i vracení těch, kteří prchají před nelidskými podmínkami v naději, že jinde naleznou lepší budoucnost,“ řekl papež.

Italská pobřežní stráž v neděli uvedla, že při několika akcích během celého víkendu zachránila 436 migrantů, kteří vyslali nouzové signály, když se jejich gumové čluny dostaly do potíží.

Uprchlíci vystupují z autobusů u nádraží Nickelsdorf.
Uprchlíci dorazili i na nádraží ve Vídni.

Tisíce migrantů převážně z Blízkého východu a z Afriky, kteří v minulých dnech dorazili do Maďarska, se nyní přesouvají do Rakouska a odtud dál do Německa. Právě tam se chce řada z nich usadit. Rakouské dráhy (ÖBB) za sobotu převezly zhruba jedenáct tisíc migrantů ve směru na Německo. Agentuře APA to řekla mluvčí ÖBB. V sobotu ráno vlaky odvezly dalších asi 2200 běženců, kteří do Rakouska přišli z Maďarska.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je Česká republika na okraji hlavního migračního proudu, jde převážně o tranzitní zemi. „Nejsme jejich cílovou zemí, nejsme u nich oblíbení, protože ví, že je zadržíme a umístíme do zařízení,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.O azyl v České republice zatím podle něj požádalo asi 60 Syřanů.

Biskupové nabízejí pomoc

Česká katolická církev je připravena vyzvat své farnosti, aby přijaly mezi sebe uprchlické rodiny, musí ji o to ale požádat vláda nebo ministerstvo vnitra. Uvedl mluvčí České biskupské konference František Jemelka v reakci na dnešní výzvu papeže Františka adresovanou evropským farnostem, náboženským sdružením a klášterům, aby se každý ujal aspoň jedné uprchlické rodiny.

Biskupové nabídli pomoc vládě ohledně uprchlíků už v červenci. „Nabízíme vládě, že vyzveme naše farnosti a sbory k tomu, aby po dohodě s místními samosprávami i za spolupráce s lokálními charitami a diakoniemi mezi sebe přijaly rodiny křesťanských migrantů. Jsme tak připraveni aktivně pomáhat v jejich integraci. Zároveň jsme otevřeni hledání dalších možných forem pomoci,“ stojí v červencovém prohlášení biskupů a předsednictva Ekumenické rady církví.

Podle Jemelky tato nabídka stále platí. Forma pomoci ale závisí na rozhodnutí ministerstva vnitra, v jehož gesci je i přijímání běženců v zemi. „Primární je, aby vnitro sdělilo církvi své potřeby, v návaznosti na to, jaké potřeby budou, se potom budou různými formami uskutečňovat,“ uvedl mluvčí.

Katolická církev podle něj nabídla vládě pomoc s integrací přijatých uprchlíků do české společnosti, pomoc uprchlíkům může mít ale i jiné podoby. V České republice je celkem 768 farností. Nejvíce jich je v Jihomoravském kraji (135) a Moravskoslezském kraji (102). V Karlovarském kraji je farností pouze devět.

Migrační krize v datech

  • 23. dubna - Summit EU rozhodl, že unie ztrojnásobí prostředky pro operace agentury pro ostrahu hranic Frontex ve Středozemním moři. O svolání summitu požádala Itálie poté, co u libyjského pobřeží zemřelo asi 1200 lidí při snaze dostat se do Evropy.
  • 26. června - Summit EU v Bruselu rozhodl, že uprchlíky (40 000 umístěných v Řecku a Itálii) nebude unie rozdělovat na základě kvót, ale na bázi dobrovolnosti. Česká vláda později schválila, že do konce roku 2017 přijme 1500 migrantů. Summit také rozhodl o vzniku zařízení pro přijímání migrantů v hraničních členských státech, které by zajistily rychlou identifikaci a registraci.
  • 13. července - Maďarská armáda začala stavět na hranici se Srbskem plot, který má zemi chránit před přílivem migrantů.
  • 20. července - Ministři vnitra EU se neshodli na přerozdělení všech 40 000 žadatelů o azyl, nacházejících se v Itálii a Řecku.
  • 30. července - Stovky imigrantů se u Calais pokusily dostat z Francie do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Francie prý registruje každou noc až 2000 takových pokusů.
  • 10. srpna - Evropská komise schválila zemím zasaženým přílivem běženců pro nadcházejících šest let pomoc ve výši 2,4 miliardy eur (64,9 miliardy Kč).
  • 19. srpna - Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére oznámil, že do Německa letos dorazí až 800 000 běženců (původně se počítalo s 450 000 uprchlíky).
  • 26. srpna - Švédská loď zachránila 439 pasažérů z přeplněného plavidla s migranty, kde se v nákladním prostoru našlo 52 mrtvých. Ti se pravděpodobně udusili.
  • 27. srpna - Rakousko oznámilo, že policie našla u hranic s Maďarskem a Slovenskem v odstaveném chladírenském voze až 50 mrtvých běženců. Později bylo upřesněno, že mrtvých bylo 71.
  • 3. září - Fotografii tříletého syrského chlapce, který se spolu s dalšími uprchlíky utopil cestou z Turecka do Řecka, přineslo na titulních stranách mnoho deníků a serverů.

- Maďarský premiér Viktor Orbán krizi označil za především německý problém. Německé politiky výrok pobouřil.

- Německo opět požádalo o změnu azylové politiky EU a o "spravedlivé" přerozdělení běženců mezi ostatní státy.

  • 4. září - Evropská komise se chystá zemím EU navrhnout přerozdělení dalších 120 000 uprchlíků, třebaže s jarním návrhem rozmístění 40 000 běženců podle závazných kvót neuspěla.

- Několik tisíc běženců se z Budapešti pěšky vydalo směrem k rakouské hranici, Maďarsko jim večer nabídlo odvoz autobusy.

- Británie oznámila, že přijme několik tisíc Syřanů a že pošle na Blízký východ v rámci pomoci uprchlíkům 100 milionů liber (3,7 miliardy Kč).

- Uprchlická krize byla v Praze tématem mimořádného summitu visegrádské skupiny (V4), který kvóty na přijímání běženců v rámci EU označil za nepřijatelné.

  • 5. září - Rakousko a Německo otevřely hranice tisícům uprchlíků, kteří tam zamířili z Maďarska. Vlakem a autobusem přijelo do Mnichova 6800 lidí, které si pak mezi sebou rozdělily jednotlivé spolkové země.
  • 6. září - Do Mnichova proudí další uprchlíci, mají jich dorazit další asi čtyři tisíce. Kancléřka Angela Merkelová čelí za postup v uprchlické krizi kritice, ještě dnes večer mají o situaci jednat špičky německé vládní koalice.

- Papež František během modlitby na Svatopetrském náměstí vyzval evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny.

Autoři: ,