Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež za pomoc migrantům pochválil Řecko. Apeloval na společnou spolupráci

Svět

  14:06
VATIKÁN - V migrační krizi, která zasáhla Evropu, by všechny země měly spolupracovat a chovat se solidárně, aby pomohly nést břemeno těm nejpostiženějším státům. Po pronesení své pravidelné nedělní modlitby na Svatopetrském náměstí k tomu v neděli vyzval papež František. Papež jmenovitě pochválil Řecko a další země, které podle něj uprchlíkům „velkoryse“ pomáhají, řešení krize prý ale může být nalezeno jen společně.

Papež František při tradiční nedělní modlitbě. foto: Reuters

„Zvláště Řecko a některé další země nabízejí velkorysou pomoc. Avšak je třeba, aby všechny národy spolupracovaly,“ řekl papež. Společné úsilí podle něj může být daleko efektivnější a pomůže spravedlivě rozložit tíhu krize, která dolehla na jednotlivé země velmi nerovnoměrně.

Řecko brzdí příliv emigrantů z ostrovů na pevninu. Ubytuje je na trajektech

Papež se k tématu uprchlíků vyjadřuje opakovaně a pozornost veřejnosti se k němu snažil obrátit už v době, kdy ještě v médiích tolik nerezonovalo. Už krátce po svém zvolení, během své první cesty mimo Řím v roce 2013 navštívil italský ostrov Lampedusa, aby tam osobně uctil památku mrtvých migrantů. Loni František prohlásil, že odmítnutí migrantů, kteří utíkají před násilím a hladem, je aktem války. V lednu pak k modlitbě ve Vatikánu pozval 5000 uprchlíků.

Autor: