Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež zkritizoval nálet na migranty v Tripolisu. Chce ve velkém měřítku vytvořit humanitární koridory

Svět

  15:33
Vatikán - Papež František v neděli ve Vatikánu vyzval k vytvoření humanitárních koridorů na pomoc migrantům v Libyi. Podle agentury AFP tak reagoval na úterní nálet, při němž v zadržovacím středisku pro migranty v Tadžuře na předměstí libyjské metropole Tripolisu zahynulo kolem pěti desítek lidí.

Papež František při návštěvě Bulharska. foto: Reuters

‚Odporný zločin‘. Detenční středisko pro migranty v Tripolisu zasáhl nálet. Vyžádal si desítky mrtvých

Nejvyšší představitel katolické církve letecký úder na toto středisko kritizoval. Incident si podle některých médií vyžádal životy přinejmenším 44 běženců, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) však mrtvých bylo nejméně 53.

„Mezinárodní společenství nemůže takové závažné skutečnosti tolerovat,“ řekl papež po pravidelné nedělní modlitbě na Svatopetrském náměstí. „Přeji si, aby byly ve velkém měřítku a organizovaně vytvořeny humanitární koridory pro nejohroženější migranty,“ dodal.

Trosky detenčního střediska pro migranty na předměstí Tripolisu po náletu.
Trosky detenčního střediska pro migranty na předměstí Tripolisu po náletu.

František, jenž ochranu migrantů učinil jedním z hlavních směrů svého pontifikátu, rovněž vyzval věřící, aby „se modlili za chudé bezbranné lidi zabité nebo zraněné v úterý při leteckém útoku, který zasáhl detenční centrum s migranty v Libyi“.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) je v tomto zařízení po náletu stále zadržováno kolem tří stovek běženců. Jejich situace se neustále dramaticky zhoršuje od dubnového zahájení ofenzivy jednotek generála Chalífy Haftara na Tripolis, kde sídlí vláda premiéra Faíze Sarrádže, za kterou stojí OSN.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat