27. dubna 2014 9:42, aktualizováno  12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papežové Jan Pavel II. a Jan XXIII. byli svatořečeni, Vatikán zaplnily davy lidí

Papežové Jan Pavel II. a Jan XXIII. byli svatořečeni, Vatikán zaplnily davy lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papežové Jan Pavel II. a Jan XXIII. byli svatořečeni, Vatikán zaplnily davy lidí | foto: Reuters

VATIKÁN Papež František před zaplněným Svatopetrským náměstím ve Vatikánu prohlásil za svaté dva ze svých předchůdců - Jana Pavla II. a Jana XXIII. Obřadu, který je označován za jednu z nejvýznamnější událostí novodobých dějin katolické církve, byl přítomen i emeritní papež Benedikt XVI., který na svůj úřad loni ze zdravotních důvodů rezignoval.

Odhaduje se, že kromě desítek tisíc osob přímo na náměstí kanonizaci v přímém televizním přenosu sledovaly na dvě miliardy lidí na celé Zemi.

Obřad svatořečení na zaplněném Svatopetrském náměstí vedl současný nejvyšší představitel katolické církve František.

Svatopetrské náměstí, které tradičně pojme kolem 180.000 lidí, zaplnily po jeho ranním otevření davy, které neodradil ani déšť. Před samotnou mší spojenou s kanonizací začal obřad modlitbami a zpěvy. Svatořečení začalo krátce po 10:00 SELČ, když prefekt vatikánské kongregace pro blahořečení a svatořečení Angelo Amato třikrát papeže požádal o svatořečení dvou papežů. Podle tradice stačí jedna žádost; trojnásobná žádost o kanonizaci ovšem podle Vatikánu podtrhuje důležitost slavnostní chvíle.

Emeritní papež Benedikt XVI.

Benedikt XVI. seděl během mše vlevo od oltáře, aby podle agentury AFP byl jasně odlišen od úřadujícího papeže. Benedikt přišel celý v bílém a jako přítel polského papeže Jana Pavla II. byl nadšeně uvítán hlavně polskými poutníky. "Dva svatí papežové v nebi, dva papežové na Svatopetrském náměstí," stálo na jednom mnoha transparentů, který byl na náměstí k vidění.

Krev a kousek pokožky

Papež František krátce po zahájení obřadu prohlásil Jana XXIII. a Jana Pavla II. za svaté a zdůraznil, že je má jako svaté uctívat celá církev. Na oltář pak byly uloženy relikvie obou nově svatořečených: krev Jana Pavla II. a kousek pokožky Jana XXIII. Amato nakonec papeži Františkovi poděkoval a požádal ho, aby oficiálním dokumentem kanonizaci potvrdil.

Do celého Říma na bezprecedentní obřad - současnou kanonizaci dvou papežů - dorazil nejméně milion poutníků z celého světa. Ti, kdo se nedostali přímo na náměstí, mohli dění sledovat na 19 velkých obrazovkách rozmístěných po italské metropoli. Na bezpečnost dohlížely tisíce policistů za asistence armády.

Mezi hosty slavnostního aktu byly desítky prezidentů, premiérů a dalších představitelů z mnoha zemí světa. Z Česka to byli šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, ministr kultury Daniel Herman, ministryně spravedlnosti Helena Válková a z církevních kruhů mimo jiné kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk. Obřadu se zúčastnilo celkem na 150 kardinálů a 700 biskupů. Asi 600 kněží na Svatopetrském náměstí poskytovalo během mše svaté přijímání.

Papež František zahájil kanonizaci svých předchůdců Jana Pavla II. a Jana XXIII.

Polští poutníci s červenobílými vlajkami rodné země Jana Pavla II. byli mezi prvními, kteří se před rozbřeskem na Svatopetrské náměstí protlačili. Většina z nich strávila noc pod širým nebem v okolních ulicích. Jiní se zúčastnili spolu s dalšími věřícími celonočních modliteb v asi desítce kostelů v centru Říma, napsala agentura AP.

Oba svatořečení papežové jsou považováni za nejoblíbenější a nejvlivnější hlavy katolické církve v novodobých dějinách. Jan Pavel II. stál v čele církve od roku 1978 do své smrti v roce 2005 a přispěl k pádu komunistických režimů ve východní a střední Evropě. Jan XXIII., který byl papežem v letech 1958 až 1963, svolal historický druhý vatikánský koncil, jehož úkolem bylo reagovat na potřeby moderní doby.

Vatikán zaplnili poutníci

Polskem zněly oslavné zvony

Do Vatikánu odejely tisíce Poláků a další tisíce se jich sešly na mnoha místech Polska na koncertech a modlitbách k uctění papeže, který je v zemi vnímám jako národní hrdina, jenž pomohl skoncovat s komunismem. Jan Pavel II. stále utváří image Polska, usoudil podle AP krakovský arcibiskup Stanislaw Dziwisz, který býval osobním sekretářem polského papeže.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!