Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papežovi nechtěli kardinálové podat ruku, šíří se lživý důvod rezignace

Němečtí kardinálové a biskupové si nechtěli s papežem podat ruku, šíří se internetem pomluva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němečtí kardinálové a biskupové si nechtěli s papežem podat ruku, šíří se internetem pomluva. |

PRAHA Internetem se začalo šířit video, které zdánlivě objasňuje skutečné důvody rezignace papeže Benedikta XVI. Zachycuje ho při návštěvě v rodném Německu v roce 2011 a snaží se diváky přesvědčit, že se tam k papeži chovali němečtí kardinálové a biskupové hrubě. Jedná se však jen o zkreslenou interpretaci.

Podívejte se nejprve na video, které je na kanálu Youtube nahrané pod názvem Šokující: Katoličtí kardinálové a biskupové odmítli podat ruku Benediktu XVI. Většina komentářů pod videem přejímá přesvědčení, že video skutečně zachycuje, jak se někteří představitelé církve zachovali nezdvořile a nataženou ruku papeže ponechali bez povšimnutí. Video takto prezentují i některé české servery.

Na první pohled je tomuto výkladu snadné uvěřit. Tehdejší německý prezident Christian Wulff jde před papežem a podává si s každým z přítomných ruku. Avšak zatímco papežovi první dva kardinálové ruku podají, vypadá to, že ostatní si s ním potřást pravicí odmítají. Jen občas některý z kardinálů na jeho nataženou ruku zareaguje stejným gestem.


Internetový server Christnet.cz však upozorňuje, že podobný výklad této drobné ceremonie je zcela mylný. Je totiž třeba dívat se na celé setkání v kontextu.

Když papež dorazil do rezidence německého prezidenta na zámek Bellevue poblíž Berlína, vzájemně si představili svůj doprovod. Nejprve Wulff seznámil papeže s několika významnými osobami ze svého okolí. Zatímco prezident na každého z nich ukázal a řekl papeži jméno dotyčného, Benedikt XVI. si s každým z nich podal ruku.

A přesně stejná situace nastala v druhé části seznamovacího kola, kdy naopak papež představil Wulffovi svůj doprovod. Jak uvádí Christnet.cz většina z přítomných přiletěla s papežem z Vatikánu, proto je pochopitelné, že se s papežem nezdravili. Natažená pravice však také nebyla primárně k pozdravu. Papež jen, podobně jako před tím Wulff, ukazoval na jednotlivé kardinály a arcibiskupy, zatímco je prezidentovi jmenovitě představoval.

Směšné, reagoval mluvčí Vatikánu

A tak zatímco především ti, co s papežem nepřicestovali - třeba němečtí biskupové Robert Zollitsch a Rainer Maria Woelki -, podali papežovi ruku, jiní se jen nechali představit německému prezidentovi. "Vydávat toto video jako projev neposlušnosti vůči papežovi je tedy zcela absurdní," uvádí server Christnet.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Spekulace na téma neposlušnosti ostatně už dříve popřel i mluvčí Vatikánu Frederico Lombardi. "Papež ukázal na každého člena doprovodu, kteří se zdravili s prezidentem. Papež neočekává, že mu členové jeho doprovodu, kteří s ním přicestovali, budou v takové chvíli podávat ruku," odmítl mluvčí Vatikánu spekulace, které označil za směšné.

Podívejte se nyní na video ještě jednou, tentokrát na záznam, který už díky německému komentáři nepřipouští tak lehkou manipulaci. Se znalostí výše uvedených okolností už nepůsobí průběh nijak znepokojivě. Seznamovací ceremonie začíná ve 44. minutě záznamu.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!