Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pár hodin před požárem zpívali v katedrále Notre-Dame studenti z Nového Jičína

Svět

  12:26
Paříž/Ostrava - Ještě v pondělí dopoledne si členové novojičínského středoškolského smíšeného sboru Puellae et Pueri (Holky a Kluci) zazpívali v pařížské katedrále Notre-Dame. O pár hodin později katedrálu zachvátil rozsáhlý požár. Sbormistr Karel Dostál řekl, že si studenti nejprve mysleli, že se zatahuje, protože se mělo změnit počasí. Za pár minut ale bylo jasné, že nejde o mrak.

Požár pařížské katedrály Notre-Dame foto: Reuters

Požár světoznámé katedrály Notre-Dame je uhašen. Vnitřek vypadá jako po bombardování, řekl vikář

„Vypadalo to děsivě. Katedrála má půdorys kříže a celý ten kříž de facto hořel, ta střecha lehla úplně celá,“ uvedl Dostal. Studenti jsou ve Francii od neděle a pondělní program začínali právě prohlídkou katedrály Notre-Dame.

„V katedrále jsme se osmělili a zazpívali jsme si tam velmi citlivě dvě písničky, protože člověk by tam měl zachovat tu klidnou atmosféru. Užili jsme si to a vůbec jsme netušili, že to je na dlouhá léta naposled,“ uvedl Dostál.

V době, kdy požár vypukl, se studenti právě metrem přesouvali do Českého centra, v němž za zvuku hasičských sirén odzpívali svůj koncert.

„Děti zaregistrovaly kouř a potom plameny. Všichni to vnímali velmi intenzivně, protože to byla šílená zpráva. Uvědomili jsme si, že jsme tam ještě dopoledne byli. Je to síla. Byly to obrovské policejní a hasičské manévry. Celá oblast byla uzavřená, večer i některé linky metra,“ uvedl Dostál. Zprávy o požár slavné katedrály běží v Paříži snad na každém monitoru, dodal.

VIDEO: Hrdinové hasičského sboru odjížděli od Notre-Dame za bouřlivého potlesku

Oheň vypukl v pondělí okolo 18:50, předpokládá se, že šlo o nehodu. Požár se už podařilo zcela uhasit. Francouzský ministr kultury Franck Riester v úterý stanici LCI řekl, že větší část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z chrámu podařilo zachránit. Výrazně poškozená je konstrukce chrámu a téměř kompletně je zničeno střešní trámoví, přičemž některé dubové vazníky pocházely z doby stavby katedrály, tedy ze 13. století.

Zřítila se i část klenby v místě chóru a 93 metrů vysoká věž nad křížením lodí. Dvě hlavní věže oheň nezachvátil. Kromě poškození ohněm a vysokými teplotami, jež dosahovaly až 800 stupňů Celsia, utrpělo vnitřní vybavení i kvůli kouři a vodě při hašení.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat