7. května 2019 11:57, aktualizováno  13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Paříž bude mít novou dominantu. Unikátní trojúhelníkový mrakodrap vyhrál nad ekologií

V Paříži vyroste do roku 2024 trojúhelníkový mrakodrap, který navrhli švýcarští... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Paříži vyroste do roku 2024 trojúhelníkový mrakodrap, který navrhli švýcarští... | foto: Reprofoto/www.arch2o.com (Tour Triangle)

Paříž V Paříži dostala po dlouhé soudní bitvě zelenou výstavba trojúhelníkového mrakodrapu. Sto osmdesát metrů vysoká budova o 42 patrech nazvaná „Tour Triangle“ se bude tyčit na jižním okraji francouzské metropole a bude v ní mimo jiné luxusní hotel a kanceláře. Nová pařížská dominanta by měla být hotová do roku 2024, kdy se ve městě uskuteční letní olympijské hry, píše francouzský tisk.

V Paříži vyroste do roku 2024 trojúhelníkový mrakodrap, který navrhli švýcarští...
V Paříži vyroste do roku 2024 trojúhelníkový mrakodrap, který navrhli švýcarští...

Mrakodrap se „sky barem“ na vrcholu a kulturním centrem navrhli švýcarští architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron, kteří stáli například za pekingským olympijským stadionem známým jako Ptačí hnízdo. 

Ptačí hnízdo

Ptačí hnízdo

Stavba, která by měla začít příští rok, přijde na půl miliardy eur (téměř 13 miliard korun) a vznikne díky ní asi 5000 pracovních míst. Podle francouzského tisku nebyla od vzniku Montparnasské věže v roce 1972 v Paříži postavena žádná takto vysoká budova.

Trojúhelníkovou věž kritizovali místní obyvatelé a především ekologové, protože podle nich budova bude ekologicky velmi náročná a na okolí bude mít negativní dopad. Tři organizace se proto obrátily na správní soud, který ale jejich stížnost v pondělí zamítl.

Kontroverzní projekt už v roce 2014 odmítla pařížská radnice, později ho ale v pozměněné verzi těsnou většinou schválila.

ČTK