8. února 2018 12:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pařížský Montmartre se po sněhové nadílce změnil ve sjezdovku

Sjezdovka na Montmartru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sjezdovka na Montmartru. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Pařížský kopec Montmartre se po přívalech sněhu, který zasypal francouzskou metropoli, proměnil ve středu v improvizovanou sjezdovku. Zimní radovánky dvacítky lyžařů a snowboardistů ale nakonec po několika hodinách ukončila policie.

„Sníh je dobrý, ale to stoupání do kopce je fuška,“ řekl jeden z lyžařů serveru 20minutes.fr. Další dodal, že sníh se sice lepí na skluznice, ale i tak si lyžování v Paříži užívá.

Montmartre má dokonce vlastní lyžařský klub, jehož zakladatelem a jediným členem je muž jménem Gilles. Ideální místo pro sjezd podle něj leží v ulici Chevalier de la Barre hned za slavnou bazilikou Sacré-Coeur, která stojí na vrcholku kopce. „Tam je nejlepší sklon,“ ujistil Gilles, jehož oblečení zdobí logo „Montmartre ski club“.

Pro sportovní výkony pařížských lyžařů ale neměla příliš pochopení městská policie, která je z kopce nakonec z bezpečnostních důvodů vyhnala. Upustila ale od pokuty ve výši 68 eur (asi 1700 Kč), kterou jim podle francouzského tisku mohla udělit. Deník Le Monde připomíná, že lyžování na Montmartru není žádnou novinkou a lidé se mu věnovali už ve 40. letech minulého století.

Sníh a ledovka ale neudělaly ve středu radost pařížským motoristům a cestujícím v hromadné dopravě. Tvořily se kolony, omezen byl provoz rychlovlaků TGV a několik stovek cestujících uvázlo také na pařížských vlakových nádražích. 

Meteorologové vyhlásili pohotovost pro devět departementů v pařížském regionu i pro čtvrtek. Teploty v této části Francie spadly na minus 12 stupňů Celsia. Mrazy potrvají až do pátku, kdy by měly spadnout další tři až sedm centimetrů sněhu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!