8. ledna 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pařížský soud vyšetřuje Marine Le Penovou. Kvůli výplatám pro asistenty

Předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová. | foto: Reuters

PRAHA Pařížský soud zahájil vyšetřování kandidátky na francouzského prezidenta, Marine Le Penové. Politička čelí obvinění z podvodu spojeném se zneužitím finančních zdrojů na asistenty v Evropském parlamentu. V případu žalobci vyšetřují „zneužití důvěry, spiknutí za účelem podvodu a předstírání provedení práce“.

Front National, strana Marine Le Penové, čelí vyšetřování již po dobu dvou let a to jak v Bruselu, tak ve Francii. Podle serveru LeMonde.fr získali asistenti Le Penové 298 tisíc eur v neoprávněných výplatách.

Le Penová totiž měla dva asistenty, ti ale nevykonávali práci v rámci Evropského parlamentu, ale soustředili se na práci pro stranu, čímž Le Penová porušila pravidla Evropského parlamentu.

Podle LeMonde musí Le Penová zaplatit sumu, která odpovídá součtu platů asistentky Catherine Griset, která je zároveň dlouholetou přítelkyní a bývalou šéfkou kabinetu Le Penové.

Právních sporů, které se týkají Front National, je již několik. Vyšetřování budou podrobeny i veškeré politické kampaně, které strana vedla od roku 2011, kdy Marine Le Pen přešla do vedení strany.

mhMartin Hampejs

Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním
Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním

Jak jsem rodila druhé dítě jen 16 měsíců po prvním.

Najdete na Lidovky.cz