Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pařížský terorista Salah Abdeslam bude vydán z Belgie do Francie, rozhodl soud

Svět

  17:51aktualizováno  18:56
Francouz Salah Abdeslam, který je podezřelý z podílu na listopadových útocích v Paříži, může být vydán do Francie. Uvedla to ve čtvrtek belgická prokuratura s tím, že o tom rozhodl soud. Abdeslam byl 18. března v Belgii zadržen na základě mezinárodního zatykače, který vydala Francie.

Salah Abdeslam. foto: Archiv LN/Profimedia/Reuters

„Transfer je schválen. Belgické a francouzské úřady nyní společně zváží, jak uskutečnit převoz (Abdeslama),“ citoval web francouzského listu Le Point z prohlášení prokuratury. Plánovaný termín vydání bude z bezpečnostních důvodů nejspíš držen v tajnosti.

Abdeslam, zřejmě jediný přeživší pachatel pařížských teroristických útoků, se podle svého advokáta nebrání vydání do Francie a s tamními úřady chce spolupracovat. Abdeslam si přeje, aby vydání proběhlo co nejrychleji, řekl ve čtvrtek dopoledne advokát Cédric Moisse.

Zásah záchranných jednotek po útoku v koncertní síni Bataclan zachytil...
Zásah záchranných jednotek po útoku v koncertní síni Bataclan zachytil...

Agentura AFP krátce před oznámením prokuratury uvedla, že úřední rozhodnutí ohledně vydání ze strany Belgie by mělo padnout nejpozději do pátku. Vydání samotné by se pak mohlo uskutečnit do deseti dnů.

Při atentátech 13. listopadu 2015 v Paříži skupina džihádistů povraždila 130 lidí a další stovky osob zranila.

Abdeslama belgická policie dopadla po několika měsících pátrání v bytě v bruselské čtvrti Molenbeek, která je známá jako bašta radikálních islamistů. Šestadvacetiletý francouzský občan, který se narodil v Belgii rodičům marockého původu, zpočátku vydání do Francie odmítal, po bruselských teroristických útocích z 22. března ale své rozhodnutí změnil. Zároveň ovšem odmítl jakkoli spolupracovat s belgickými vyšetřovateli.

Autor: