13. května 2018 7:10, aktualizováno  21:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pařížský útočník měl být Čečenec s francouzským občanstvím, policie zadržela jeho přítele

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 67Diskuse
Francouzské úřady podle médií na základě otisků prstů identifikovaly útočníka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzské úřady podle médií na základě otisků prstů identifikovaly útočníka... | foto: ČTK

PAŘÍŽ Jednoho mrtvého a čtyři zraněné si vyžádal v sobotu večer útok nožem v centru Paříže. Útočník byl podle zdrojů médií z řad vyšetřovatelů Francouz čečenského původu a narodil se v roce 1997. Policie jej na místě činu zastřelila. Incident se vyšetřuje jako možný teroristický čin. K útoků se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS), která se hlásí k většině atentátů na Západě. Ve Štrasburku policie v neděli zadržela útočníkova přítele, kterého hodlá vyslechnout. Ruské úřady požádaly Francii o informace k případu.

Prokurátor François Molins uvedl, že podle svědků útočník křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký). „Na základě metody útoku zahájil protiteroristický útvar vyšetřování pro podezření z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým motivem,“ sdělil Molins.

Média s odvoláním na vyšetřovatele uvedla, že útočník se narodil v Ruské federaci v roce 1997 a že byl identifikován na základě otisků prstů. Server Europe 1 napsal, že mladík měl čistý trestní rejstřík, ale zajímaly se o něj kvůli radikálním islámským názorům francouzské tajné služby. 

Informaci, že měl pachatel činu francouzské občanství, v neděli potvrdil také čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, podle kterého se muž jmenoval Chasan Azimov. Narodil se podle něj v Čečensku, jeho ruský pas je ale už neplatný. Čečenský vůdce rovněž obvinil Francii, že veškerou zodpovědnost za sobotní útok nese ona, a vyjádřil přesvědčení, že by se Azimovův osud vyvíjel jinak, kdyby vyrůstal v rodném Čečensku.

K odpovědnosti za sobotní útok se již přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), která útočníka označila za jednoho ze svých bojovníků. IS se ale zejména na Západě hlásí prakticky ke všem teroristickým činům. Portál Europe 1 v této souvislosti poznamenal, že vazby mezi Čečencem a IS prozatím nebyly potvrzeny.

IS se ale zejména na Západě hlásí prakticky ke všem teroristickým činům.
K odpovědnosti se již přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), která útočníka označila za jednoho ze svých bojovníků.

Vpodvečer nicméně islamisté prostřednictvím své agentury Amak zveřejnili video, na kterém je podle nich útočník z Paříže, který slibuje loajalitu vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu. Muž má na záznamu kapuci a obličej zakrytý černým šátkem. Mluví francouzsky, své jméno ale nezmiňuje.

Atašé ruského velvyslanectví ve Francii agentuře TASS řekla, že ambasáda požádala francouzské úřady o informace o pachateli útoku.

Obětí útočníka je 29letý muž. Ministr vnitra Gérard Collomb uvedl, že čtveřice zraněných je mimo bezprostřední ohrožení života a že nejvážněji zraněného 34letého muže lékaři operovali. Podle lucemburského ministerstva zahraničí je jedním ze zraněných občan velkovévodství. Národnost dalších zraněných upřesněna prozatím nebyla. 

Útok se odehrál v sobotu krátce před 21:00 SELČ v druhém pařížském obvodu v blízkosti paláce Garnier, který je sídlem Pařížské národní opery. Jedná se o rušnou turistickou oblast s množstvím barů, restaurací a divadel, která bývá v sobotu večer pravidelně zaplněna davy lidí.

‚Neustoupíme nepřátelům svobody‘

Ve východofrancouzském městě Štrasburku policie zadržela útočníkova přítele, který se stejně jako on narodil v roce 1997. Hodlá ho vyslechnout. Také pařížský útočník podle agentury AFP přišel s rodinou jako uprchlík do Štrasburku, kde následně vyrůstal. Ve městě u německých hranic dodnes žije početná čečenská komunita. Francouzská média již dříve informovala, že k výslechu byli předvedeni také útočníkovi rodiče, které policie zadržela v 18. pařížském obvodu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v prohlášení zdůraznil, že Francie neustoupí „nepřátelům svobody“. Na twitteru rovněž pochválil policisty, kteří zneškodnili útočníka. „Francie znovu platí krví, ale neustoupí ani o píď nepřátelům svobody,“ podotkl Macron.

Policisté se nejprve pokusili útočníka zneškodnit elektrickým paralyzérem, a když se jim to nepodařilo, zastřelili ho. Vedle Macrona jejich rychlý zákrok ocenil i premiér Édouard Philippe a ministr vnitra Gérard Collomb.

Francie se v posledních letech potýká s teroristickými útoky islámských radikálů, kteří už v minulosti využili jako zbraně i nožů, například v Marseille v říjnu 2017. Naposledy na konci března útočil islamista na jihozápadě Francie. Při atentátu, který byl prvním od zrušení výjimečného stavu v loňském roce, zahynuli čtyři lidé. Zatím nejhorší teroristický útok posledních let si v roce 2015 vyžádal v Paříži 130 obětí.

Čečenci jako pachatelé teroristických útoků nejsou výjimeční. Příkladem jsou bratři Džochar a Tamerlan Carnajevové, kteří v roce 2013 podnikli bombový útok na maraton v Bostonu. Při explozích zahynuli tři lidé a dalších přes 260 bylo zraněno. Zatímco Tamerlan byl při následném policejním zátahu zabit, Džochara policie dopadla a v roce 2015 mu soud uložil trest smrti.

13.května 2018 v 12:40, příspěvek archivován: 13.května 2018 v 12:46

Rád bych vyjádřil hlubokou soustrast rodinám obětí brutálního útoku v Paříži a zraněným popřál brzké uzdravení. Musíme vytrvale pokračovat v boji proti terorismu.

ČTK
  • 67Diskuse
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.