Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pařížští útočníci pořídili český samopal na černém trhu v Bruselu

Amedy Coulibaly s knihami a samopalem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amedy Coulibaly s knihami a samopalem. | foto: Youtube

BRUSEL/PAŘÍŽ Český samopal, který měl před týdnem u sebe terorista Amedy Coulibaly během zadržování rukojmích v pařížské prodejně, byl zakoupen na černém trhu v Bruselu. Ve stejných místech prý sehnali zbraně i bratři Chérif a Said Kouachiové, kteří vystříleli část redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo s pomocí dvou automatických pušek typu kalašnikov.

Belgická média, která zprávu přinesla, rovněž tvrdí, že v případě české zbraně jde o Škorpion. Podle listu La Dernière Heure se v úterý úřadům v belgickém městě Charleroi přihlásil viditelně vyděšený muž, kterého policie zná kvůli ilegálnímu obchodování se zbraněmi. Přiznal se, že se s Coulibalym setkal krátce před atentáty a že extremista si od něho chtěl koupit auto.

ČTĚTE TAKÉ:

Policisté při prohledání bytu obchodníka ale kromě smlouvy o prodeji vozidla přišli i na dokumenty potvrzující, že oba muži se domlouvali také na prodeji zbraní a munice. Mimo jiné šlo o pistoli typu Tokarev nepříliš obvyklé ráže 7.62; tento model se našel v židovské prodejně s potravinami, kterou Coulibaly v pátek přepadl.

O samopalu Škorpion hovoří i další média. Jak uvedl například list La Libre Belgique, podle pařížského vrchního vyšetřovatele Françoise Molinse tuto zbraň použil Coulibaly při palbě proti příslušníkům komanda, kteří se k němu v pátek vpodvečer dobývali. Coulibaly, který předtím zabil čtyři rukojmí a o den dříve policistku, v přestřelce nakonec zahynul.

Podle některých českých médií odvolávajících se na české experty jde skutečně o zbraň české výroby, ovšem nikoli o Škorpion, ale o moderní verzi samopalu vzor 58 Sporter Compact, která je na trhu teprve krátce.

Bratři Kouachiové svoje automatické pušky, raketomet a další vybavení podle La Dernière Heure sehnali v okolí bruselského nádraží Midi, a to za méně než 5000 eur (140 tisíc korun).

Francouzský humorista zatčen za údajnou podporu terorismu

  • Pařížská policie zatkla v úterý kontroverzního francouzského humoristu a politického polemika Dieudonného, který je podezřelý z podpory terorismu v souvislosti s nedávnými atentáty islámských radikálů v Paříži. Kvůli obvinění z obrany či glorifikování terorismu tak bylo v posledních dnech zatčeno už 54 lidí, uvedl podle agentury AP úřad pařížské prokuratury.
  • Někteří z těchto zatčených již byli odsouzeni, řekl bez dalšího upřesnění mluvčí francouzské levicové vlády Stéphane Le Foll.
  • Zatýkání je součástí přísných bezpečnostních opatření a zásahů, kterými se úřady snaží předejít dalším podobným teroristickým útokům. Vláda hodlá prosadit v parlamentu tvrdší protiteroristická opatření.
  • Francouzská vláda také podle AP nařídila prokurátorům v celé zemi, aby tvrdě zakročili i proti antisemitismu a dalším podobným nenávistným projevům. Ministerstvo spravedlnosti zdůraznilo, že Francie má tvrdé zákony proti rasismu a podobným projevům a že je potřeba je důsledně uplatňovat.
  • Podle AFP již bylo zahájeno trestní stíhání v 15 případech nápisů a deseti útocích proti mešitám za pomoci zbraní, výbušnin či založení požáru. Zároveň se vyšetřuje 11 případů šíření protimuslimských letáků a vyjádření. Francouzská justice začala vyšetřovat podezření, že Dieudonné v neděli tvrzením, že soucítí s pátečním vrahem čtyř Židů, podpořil terorismus a antisemitismus. Rozporuplný osmačtyřicetiletý umělec byl za antisemitismus v minulosti už několikrát odsouzen.
  • "Vězte, že tento večer, co se mě týče, se cítím být Charlie Coulibaly," napsal podle AFP na Facebooku Dieudonné v narážce na slogan "Jsem Charlie", kterým lidé ve Francii i jinde ve světě vyjadřují solidaritu s pařížskou redakcí satirického týdeníku Charlie Hebdo. Ta se 7. ledna stala terčem krvavého útoku dvou ozbrojenců. Dieudonné slogan obměnil jménem třetího atentátníka Amedyho Coulibalyho, který při vlastním samostatném útoku zabil čtyři Židy v košer obchodu v Paříži.
  • Humorista, který má občanské jméno Dieudonné M'bala M'bala a je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu. Později se ale začal stýkat s představiteli krajní pravice a přicházel v samostatných vystoupeních s projevy, které napadaly Židy. Čelil několika žalobám a šestkrát byl usvědčen z projevů nenávisti vůči Židům.
  • Například v roce 2006 dostal pokutu 4500 eur (127 tisíc korun) za to, že jednoho židovského televizního moderátora nazval "tajným dárcem izraelské armády vraždící děti". V roce 2008 musel zaplatit 7000 eur (198 tisíc korun) za označení vzpomínkových akcí k holokaustu za "pamětní pornografii". Justice také zakázala několik jeho pořadů. Loni byl obviněn i z daňového podvodu.

Zdroj: ČTK

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....