25. září 2019 20:44, aktualizováno  22:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Parlament je paralyzovaný, nejvyšší soud se mýlil, řekl před poslanci Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson mluví k Dolní komoře parlamentu. Jeho projev... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson mluví k Dolní komoře parlamentu. Jeho projev... | foto: Reuters

LONDÝN Britský parlament je paralyzovaný, poslanci opozičních stran nechtějí nechat rozhodnout voliče ve volbách a také nechtějí uskutečnění britského odchodu z Evropské unie. V dolní komoře parlamentu to ve středu řekl britský premiér Boris Johnson, podle něhož Británie potřebuje předčasné volby. Vyzval opozici, aby navrhla vyslovení nedůvěry vládě, přičemž slíbil, že přijme i návrhy menších opozičních stran.

V Dolní sněmovně při premiérově projevu panovala i na tamní poměry velmi bouřlivá atmosféra, neboť Johnson před poslance předstoupil poté, co nejvyšší soud v úterý označil za nezákonné jeho rozhodnutí přerušit ve druhém zářijovém týdnu zasedání parlamentu. Asi 15minutové vyjádření prakticky neustále doprovázely hlasité reakce publika.

Johnson na úvod řekl, že promlouvá v reakci na verdikt nejvyššího soudu, nakonec se ale tomuto bodu příliš nevěnoval. „Není to absolutně žádná neúcta vůči justici, když řeknu, že si myslím, že soud se mýlil, když se vyslovil ohledně v zásadě politického problému,“ uvedl. V souvislosti s ukončením parlamentní schůze prý postupoval stejně jako jeho předchůdci.

Pokud opozice nemá důvěru ve vládu, může do konce středečního zasedání předložit návrh na vyslovení nedůvěry, vyzval Johnson. Tradičně takovýto krok činí hlavní opoziční strana, což jsou v tomto případě labouristé, Johnson ale řekl, že umožní i projednání případného návrhu některé z menších opozičních stran.

Jeho úvodní projev doprovázely takřka neustálé výkřiky poslanců a následovaly ostré názorové výměny s představiteli opozice. Podle deníku The Guardian premiér zvolil „hyperagresivní“ přístup, reportérka televize Sky News Beth Rigbyová na twitteru uvedla, že všichni zúčastnění byli „zuřiví“.

„Viděla jsem víc hodin (jednání) Dolní sněmovny, než kolik jsem schopná si zapamatovat, a tohle byla jedna z nejbrutálnějších a nejšílenějších, co jsem kdy viděla,“ komentovala dění hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. „Ani špetka lítosti od premiéra, který podle včerejšího verdiktu porušil zákon,“ dodala.

The Guardian zároveň poznamenal, že Johnsonova slova vůbec nenaznačila, jak nyní vláda hodlá postupovat. Generální prokurátor Geoffrey Cox odpoledne uvedl, že poslanci budou moci „brzy“ znovu hlasovat o vypsání parlamentních voleb, premiér ale toto vyjádření nepotvrdil.

Lídr skotských nacionalistů Ian Blackford.
Britský ministr zahraničí Dominic Raab během projevu v dolní komoře parlamentu.

„Tento parlament musí buď uvolnit cestu a nechat vládu dokončit brexit, nebo vyvolat hlasování o nedůvěře a konečně se postavit dni zúčtování s voliči,“ prohlásil ministerský předseda. Aktuální parlament podle něj bude jen zdržovat a sabotovat brexitová vyjednávání, protože ve skutečnosti si odchod Británie z Evropské unie vůbec nepřeje.

Johnson v září přišel o hlasovací většinu a již dvakrát se neúspěšně pokusil Dolní sněmovnu rozpustit. Parlament zároveň prosadil zákon, který ukládá vládě v případě bezprostřední hrozby brexitu bez dohody dojednat další odklad odchodu z EU. Johnson ale již několik měsíců vyhlašuje, že Británie v aktuálním termínu brexitu, tedy 31. října, z unie musí vystoupit.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...