Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tsiprasova SYRIZA vyhrála volby. Vládu chce složit během tří dnů

Alexis Tsipras v obležení novinářů po řeckých volbách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexis Tsipras v obležení novinářů po řeckých volbách | foto: Reuters

ATÉNY Řečtí voliči v nedělních předčasných parlamentních volbách vrátili k moci levicovou stranu SYRIZA, přestože se její šéf a bývalý premiér Alexis Tsipras v létě v rozporu s původními sliby podrobil přísným podmínkám evropských věřitelů. SYRIZA po sečtení asi poloviny odevzdaných hlasů získala 35,5 procenta, mnohem více, než odhadovaly předvolební průzkumy.

Konzervativní soupeř Nová demokracie (ND) už přiznal porážku a Tsiprasova strana vzkázala, že rychle vytvoří staronovou vládu se stejným koaličním partnerem jako po předešlých volbách.

Zisk 35,5 procenta by Tsiprasově straně zajišťoval 145 ze 300 křesel v parlamentu, což by bylo jen o čtyři méně, než získala v lednových volbách. ND by se zhruba 28 procenty získaných hlasů měla jen 75 poslanců, uvedlo ministerstvo vnitra na své webové stránce. Vítězná strana získává bonus v podobě 50 mandátů navíc.

„Volební výsledek vypadá jasně, SYRIZA a pan Tsipras vítězí,“ uvedl podle tiskových agentur šéf ND Vangelis Meimarakis. „Gratuluji mu a vyzývám ho, aby vytvořil vládu,“ dodal.

„Před námi se otevírá cesta práce a velkého úsilí,“ napsal Tsipras na síti Twitter. Podle lidí z jeho strany Tsipras předpokládá, že by měl mít vládu vytvořenou do tří dnů. Za partnera si podle zdrojů vybere opět stranu Nezávislí Řekové. Ti už oznámili, že se s Tsiprasovou stranou opět spojí do koalice.

Mluvčí Tsiprasovy strany ujistila, že SYRIZA bude uskutečňovat podmínky červencové dohody s mezinárodními věřiteli, ale bude s nimi také dál tvrdě vyjednávat. „Toto je začátek bitvy,“ uvedla s odkazem na další jednání o podobě uskutečňování dohody.

Úspěch extrémních stran

Na třetím místě znovu končí neonacistický Zlatý úsvit se ziskem přes sedm procent. Socialistická strana PASOK získává 6,4 procenta a řečtí komunisté (KKE) mají 5,5 procenta.

Do parlamentu se podle průběžných výsledků dostanou ještě Nezávislí Řekové, kteří mají nyní asi 3,7 procenta hlasů. Dále by tam měla být centristická strana To Potami a Centristická unie. Lidová jednota, která se před volbami odštěpila od SYRIZY, zůstává těsně pod tříprocentní hranicí pro vstup do parlamentu.

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co přistoupil na podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Předčasné volby vypsal s tím, že potřebuje silný mandát, aby mohl realizovat reformy a úsporná opatření, jejichž zavedení muselo Řecko slíbit výměnou za schválení záchranného programu v sumě až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). SYRIZA se ale stala terčem kritiky části veřejnosti za porušení slibů, že skoncuje s ekonomickými škrty a tržními reformami.

Reakce na vítězství Varufakisova nelibost

„Po letech takřka bezprecendentní krize velká většina Řeků podpořila strany, které slibují, že udrží zemi v eurozóně, ačkoli to znamená důkladné a bolestivé reformy,“ komentoval výsledky voleb hlavní ekonom německé Berenger Bank Holger Schmieding.

Francouzský prezident François Holland označil volební vítězství SYRIZY za „významný úspěch“ pro Řecko i pro Evropu. „Řecko nyní prožije období stability se solidní většinou,“ řekl Hollande novinářům během státní návštěvy v Maroku.

Pro své bývalé krajně levicové spojence však Tsipras zůstává zrádným přeběhlíkem. Bývalý Tsiprasův ministr financí a jeho nynější kritik Janis Varufakis označil nedělní předčasné volby za snahu anulovat předchozí jasně vyjádřená přání Řeků, kteří odmítli plán věřitelů na úsporná opatření.

Alexis Tsipras, šampion SYRIZY

 • 28. července 1974 - narozen v Aténách
 • 1990 - vstoupil do mládežnické organizace Komunistické strany Řecka (KKE)
 • 1991 - po odchodu KKE z Koalice levicových a ekologických hnutí (Synaspismos) zůstal v této straně
 • 1999-2003 - první tajemník mládežnické organizace strany Synaspismos
 • 2000 - v Aténách vystudoval stavební inženýrství
 • Prosinec 2004 - zvolen členem ústředního výboru strany Synaspismos
 • 2006 - zvolen místním zastupitelem v Aténách
 • 10. února 2008 - ve 33 letech zvolen vůdcem strany Synaspismos (stal se nejmladším předsedou řecké politické strany vůbec)
 • Říjen 2009 - zvolen předsedou radikálně levicové strany SYRIZA, pokračovatelky strany Synaspismos
 • Říjen 2009 - poprvé zvolen do parlamentu, SYRIZA skončila ve volbách pátá se ziskem 4,6 procenta hlasů (13 křesel)
 • 6. května 2012 - v předčasných volbách skončila SYRIZA se ziskem 16,8 procenta hlasů (52 mandátů) druhá za konzervativní Novou demokracií (ND), která však získala pouze 18,85 procenta hlasů
 • 17. června 2012 - v dalších předčasných volbách skončila SYRIZA se ziskem 26,9 procenta hlasů (71 mandátů) opět druhá za ND (29,7 procenta)
 • 25. května 2014 - SYRIZA vyhrála volby do Evropského parlamentu se ziskem 26,5 procenta hlasů (získala šest z 21 řeckých křesel)
 • 25. ledna 2015 - SYRIZA triumfovala v předčasných parlamentních volbách se ziskem 36,3 procenta hlasů (149 mandátů) před ND (27,8 procenta); vytvořila koalici s pravicovou stranou Nezávislí Řekové a Tsipras se stal 26. ledna ve 40 letech nejmladším premiérem Řecka za 150 let; k moci Tsiprase tehdy vynesla kritika úsporných opatření předchozích vlád 5. července
 • 2015 - Řekové v referendu odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření (proti se vyslovilo 61,3 procenta hlasujících); Tsipras hlasoval také proti a před plebiscitem, které sám vyhlásil, vyzýval voliče, aby hlasovali proti tvrdým podmínkám věřitelů a odmítli tak "ultimáta od těch, kteří budou zemi terorizovat"
 • 13. července 2015 - Tsipras přistoupil na přísné podmínky další pomoci Řecku ze strany eurozóny, protože prý byl k tomu donucen, aby zachránil zemi; za tento krok byl poté z různých stran kritizován.
 • 20. srpna 2015 - Tsipras podal s celou vládou demisi.
 • 20. září 2015 - Tsipras dovedl svou levicovou stranu SYRIZA ke třetímu vítězství v parlamentních volbách.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...