Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Partnerka umělce Pavlenského je ve vazbě. Čelí podezření ze šíření intimních fotografií a videí

Pjotr Pavlensky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pjotr Pavlensky | foto: ČTK

Paříž Francouzská policie vzala do vazby partnerku výstředního ruského umělce Pjotra Pavlenského. Žena čelí podezření ze zásahu do soukromí a šíření intimních fotografií či videí bez svolení, informovala v neděli agentura AFP. Pavlenskij se v pátek přihlásil ke zveřejnění intimního videa, na kterém byl kandidát na pařížského starostu. Macronův spojenec Benjamin Griveaux kvůli tomu z boje o radnici odstoupil.

Partnerka ruského umělce skončila ve vazbě již v sobotu. Ve stejný den zadržela francouzská policie také Pavlenského. Informovala nicméně, že umělce nezvala do vazby kvůli kauze Griveaux ale kvůli silvestrovskému večírku, na kterém Pavlenskij zaútočil po hádce na několik lidí. Rus podle policie dva lidi zranil a sám utrpěl zranění na hlavě.

Pjotr Pavlenskij - „Oddělení“.
Happening Pjotra Pavlenského na moskevském Ruském náměstí.

Pavlenského partnerka je podle agentury AFP ve vazbě kvůli „zásahu do soukromého života“ a „šíření obrazového materiálu sexuální povahy bez souhlasu“.

Po zveřejnění videa rezignace

Bývalý vládní mluvčí Benjamin Griveaux se ucházel o funkci starosty francouzského hlavního města. V pátek oznámil, že se kandidatury vzdává. K překvapivému kroku blízký spojenec prezidenta Emmanuela Macrona přistoupil poté, co na internetu začalo kolovat kompromitující sexuální video.

Ke zveřejnění záznamu se následně přihlásil právě Pavlenskij, který v roce 

2017 získal ve Francii azyl. Svým činem chtěl podle svých slov odhalit Griveauxovo pokrytectví. Ženatý francouzský politik vzývá rodinné hodnoty, zveřejněné video ale dokazuje, že se jich nedrží, řekl umělec.

Pokus o zapálení centrální banky

Pavlenskij proslul svými kontroverzními happeningy. V minulosti například zkoušel zapálit sídlo centrální banky v Paříži i sídlo tajné služby v Moskvě, zašil si ústa na protest proti uvěznění členek punkové skupiny Pussy Riot. V Petrohradu se objevil nahý a zabalený do ostnatého drátu, aby upozornil na osud lidí žijících v represivním režimu, či si přibil šourek k dlažbě Rudého náměstí v Moskvě, aby prý varoval před apatií ruské společnosti.

V roce 2016 newyorská nadace Human Rights Foundation (HRF) odebrala Pavlenskému cenu pro kreativní disent pojmenovanou po bývalém českém a československém prezidentovi Václavu Havlovi.

Komunální volby se budou ve Francii konat již v polovině března. Vedení Macronovy strany Republika v pohybu (REM) se v sobotu sešlo na krizovém jednání. Zatím ale neoznámilo, zda vyšle do boje o pařížskou radnici nového kandidáta, nebo podpoří některého ze stávajících. 

Podle průzkumu provedeného před zveřejněním intimního videa byl Griveaux v preferencích na třetím místě. V čele francouzského hlavního města by podle sondáže mohla zůstat dosavadní socialistická starostka Anne Hidalgová.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...