Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

"Párty skončila." Španělsko se hádá s Gibraltarem

Svět

  20:04
MADRID/PRAHA - Španělé chtějí, aby se platilo za překročení španělsko-gibraltarské hranice a uvažují o uzavření vzdušného prostoru. Britové jim totiž ztížili cestu k rybám. Spor vážně znepokojuje i britského premiéra Davida Camerona.

Gibraltar foto: Reprofoto

Tři sta let se Španělé přou s Brity o kousek země na jihu Pyrenejského poloostrova. Někdy více, jindy méně. Nyní se však spory o Gibraltar opět vyhrotily. "Zažíváme to, co už jsme jednou viděli: během Frankovy diktatury v 60. letech. Myslím však, že všichni doufali, že tato politika už se nikdy nevrátí," připomněl gibraltarský ministr Fabian Picardo temnou éru španělských dějin za vlády diktátora Franciska Franka. Reagoval na nedělní oznámení španělského šéfa diplomacie Josého Garcii-Margalla, že Madrid zvažuje zavedení poplatku 50 eur za přechod hranic.

"Párty skončila," řekl Garcia-Margallo španělskému listu ABC a dodal, že současná vláda nebude tak shovívavá jako předchozí socialistický kabinet, v němž post ministra zahraničí zastával Miguel Angel Moratinos, mimochodem první člen španělské vlády, který Gibraltar navštívil od roku 1704. Stalo se tak před čtyřmi lety.

ČTĚTE TAKÉ:

Spor znepokojil i britského premiéra. "Jsme vážně znepokojeni událostmi na španělsko-gibraltarské hranici," řekl Cameronův mluvčí novinářům a dodal, že Londýn požaduje od španělské vlády vysvětlení ohledně chystaných opatření.

Co však španělskou administrativu tak rozlítilo, že uvažuje o zavedení poplatku, přísném sledování daňových přiznání všech, zhruba 30 tisíc, obyvatel Gibraltaru a dokonce o uzavření vzdušného prostoru pro letadla, která směřují na gibraltarské letiště?

Zjednodušeně: několik betonových bloků. Gibraltarské lodi totiž před deseti dny zahájily výstavbu "umělého útesu" z masivních kusu betonu, které házely do moře o skalnatého výběžku. Útes měl pomoci ohroženým populacím ryb, kterým podle gibraltarských úřadů dávají zabrat španělští rybáři a jejichž počet se kvůli neustálému výlovu výrazně tenčí.

Podle Garcii-Margalla ale Britové porušili evropská pravidla o volném pohybu. Útes totiž blokuje lodím španělských rybářů cestu a brání jim v práci. A něco takového si nemohou dovolit, rozzlobil se ministr vlády konzervativního premiéra Mariana Rajoye, která v nárocích na území zastává tvrdší postoj. "To, co řekl Garcia-Margallo, připomíná spíše způsoby prohlášení, která lze zaslechnout ze Severní Koreje, nikoli od evropského partnera," řekl Picardo. A dodal, že ministrova rétorika připomíná "řinčení zbraní", jaké Gibraltar zažil naposledy v dobách diktatury. Picardo také dodal, že "spíš zamrzne peklo", než aby Gibraltar umělý útes odstranil.

Autor: