18. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Party století.‘ Bankéř oslavoval za miliony dolarů. Přišla Ivanka i Trumpovi ministři

Výkonný ředitel investiční skupiny Blackstone Stephen Schwarzman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výkonný ředitel investiční skupiny Blackstone Stephen Schwarzman. | foto: Wikimedia: World Economic Forum

PALM BEACH/PRAHA Americký miliardář Stephen Schwarzman si umí užít narozeniny. Šéf investiční skupiny Blackstone uspořádal minulý víkend k příležitosti svých sedmdesátin „party století“ za téměř 20 milionů dolarů. Opulentní oslava ukazuje, jak se zlepšily časy pro americké finančníky. Před deseti lety byl po svých šedesátinách nepřítelem lidu, teď přišlo i prezidentovo okolí.

Spoluzakladatel a současný výkonný ředitel Blackstone, jedné z největších realitních investičních skupin na světě, se těší dobrým vztahům s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem, jehož strategickému politickému fóru předsedá. Patří také k nejdůležitějším ekonomickým poradcům nové hlavy státu.

Že je s Trumpem zadobře, dokazuje i účast jeho dcery Ivanky Trumpové s manželem Jaredem Kushnerem na oslavě na miliardářově usedlosti v Palm Beach na Floridě. Kromě nich se mezi 400 hosty na oslavě ukázala ministryně dopravy Elaine Chaoová, ministr financí Steven Mnuchin i ministr obchodu Wilbur Ross. Sám prezident se prý nezúčastnil, protože by jeho „ochranka narušila plynulý chod akce“. Zůstal proto s první dámou Melanií ve svém floridském resortu Mar-a-Lago.

Mongolští vojáci, dívky v kimonech

U Schwarzmana se to však nehemžilo pouze důležitými lidmi, ale i velbloudy v improvizovaných písečných dunách. Pro hosty byl připraven dvanáctiminutový ohňostroj, gondola (s gondoliérem) v bazénu. Hlavním motivem večírku byla Hedvábná stezka.

U vchodu návštěvníky vítali muži převlečení za vojáky mongolských hord, všude kolem byly dívky oblečené v kimonech. Tenisové kurty na miliardářově pozemku se proměnily ve stylu asijské architektury a oslavenec mohl sfouknout svíčky na obřím dortu ve tvaru čínského chrámu. Program u večeře hostům zpříjemňovalo vystoupení skupiny akrobatů a čínských tanečníků. O provedení obligátní písně „Happy birthday“ se postarala hvězdná zpěvačka Gwen Stefani.

Podle různých odhadů se cena celého „mecheche“ vyšplhala na 20 milionů dolarů. Podle amerického listu New York Times (NYT) někteří lidé, kteří se oslavy se zákazem vstupu pro fotografy zúčastnili, odhadovali náklady střízlivěji na „pouhých“ 7 až 9 milionů dolarů. Přesto si v některých amerických médiích vysloužila přezdívku „party století“.

Z nepřítele lidu filantropem

Když před deseti lety slavil Schwarzman šedesátiny na Manhattanu za pět milionů dolarů, Wall Street byla před kolapsem, připomněla agentura Bloomberg. V médiích i na samotné Wall Street se stal finančník z Blackstone „vrchním záporákem“ a symbolem úpadku.

Letošní party, která tu předchozí měla přepychem ještě překonat, tak velkou odezvu nezaznamenala. Malá skupina protestujících se snažila minulou sobotu na oslavu upozornit, ale neúspěšně.

Trumpova dcera Ivanka se svým manželem.
Trumpova dcera Ivanka a její manžel.

Neskrývaně přepychová oslava a účast důležitých lidí v čele se členy prezidentovy rodiny podle NYT svědčí o změně nálady mezi finančníky v USA. Důkazem toho mohou být Trumpovi nominanti na ministerské posty z řad miliardářů na jedné straně a voliči nižší střední třídy, kteří také touží jednou dosáhnout takového bohatství, na druhé.

Podle deníku Washington Post ale bylo Schwarzmanovi možná odpuštěno i vzhledem k tomu, jak štědrým filantropem se za posledních deset let stal. Několika významným institucím věnoval dary v hodnotě stovek milionů dolarů. Peníze získal Yale, newyorská veřejná knihovna i program stipendií, který umožňuje americkým studentům vyjíždět na studijní pobyty na univerzitě Tsinghua v Pekingu. V porovnání s tím se dvojciferný účet za oslavu nemusí zdát tak významným.

NYT nabízí ještě jeden důvod. Může jím být i spící populistické hnutí proti Wall Street, jež částečně umlčely sliby prezidenta Trumpa o „vysušení bažiny“ establishmentu. Kritiku dočasně umlčely i sliby o nových pracovních místech. Dokud budou vznikat, utrácení americké smetánky nebude vyvolávat takové pobouření.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz