21. března 2017 10:21, aktualizováno  17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pasažéři letů z Blízkého východu do USA nebudou smět na palubu s elektronikou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Airbus A380 společnosti Emirates na letišti v Aucklandu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A380 společnosti Emirates na letišti v Aucklandu | foto: Lidovky.cz

WASHINGTON Americké úřady se chystají zakázat pasažérům některých zahraničních aerolinek brát do letadel elektroniku kvůli prevenci možných teroristických útoků. Opatření se týká letů z deseti terminálů na Blízkém východě a v severní Africe a zasáhne cestující v přibližně pěti desítkách letů denně. K podobnému zákazu hodlají sáhnout rovněž britské úřady, uvedla v úterý televize Sky News.

Podle informací zveřejněných v úterý americkým ministerstvem vnitřní bezpečnosti jde o reakci na nespecifikovanou bezpečnostní hrozbu. Podle listu The Washington Post ji nejmenovaní činitelé zdůvodňují informacemi od zpravodajských služeb, podle nichž se teroristé mohou pokusit na palubu komerčních letů „pronést výbušniny v přenosných elektronických zařízeních“.

Aerolinky dostaly od dnešního rána čtyři dny na to, aby se zákazu podřídily. Zákaz by měl platit do poloviny října, kdy může být v případě potřeby o další rok prodloužen.

Podobné opatření chystá rovněž Londýn, ačkoli se podle Sky News mohou v detailech lišit. Podrobnosti by britské úřady mohly zveřejnit co nejdříve.

Zákaz se podle agentury má týkat přístrojů větších než mobilní telefony a dotknout by se měl aerolinek z některých blízkovýchodních a afrických zemí.

Agentura AP zveřejnila seznam letišť, kterých se omezení bude týkat. Z výčtu vyplývá, že postiženo bude deset letišť v osmi zemích, odkud létá do USA devět leteckých společností. Na seznamu jsou Jordánsko (letiště v Ammánu), Egypt (Káhira), Turecko (Istanbul), Saúdská Arábie (Rijád, Džidda), Kuvajt (Kuvajt), Maroko (Casablanca), Katar (Dauhá) a Spojené arabské emiráty (Dubaj, Abú Zabí).

Největší blízkovýchodní letecká společnost Emirates podle AP uvedla, že vyhoví všem novým omezením, ale že dosud nedostala žádné informace o chystaných změnách u letů do USA. Emirates denně létají z Dubaje do řady amerických měst, mimo jiné do New Yorku, Los Angeles, Chicaga či Washingtonu.

Americký prezident Donald Trump začal po lednovém nástupu do úřadu plnit své předvolební sliby, že ochrání USA před teroristickými útoky zákazem vstupu obyvatel některých muslimských států do země. Soudy však platnost jeho dvou dekretů pozastavily.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz