Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pašeráci nás zamkli v podpalubí, říká uprchlík z potopené lodi

Svět

  22:58
PALERMO - Jeden z uprchlíků, kteří přežili potopení lodě ve Středozemním moři, tvrdí, že pašeráci některé lidi zamkli v podpalubí. Podle něj byla na palubě téměř tisíc uprchlíků, kteří se snažili dostat do Evropy. Zachránit se podařilo 28 osob.

Tento snímek pochází z minulého týdne z palermského přístavu. Za migranty kotví v pozadí portugalská loď King Jacob, která byla na místě nedělního neštěstí. foto: APČTK

Nehoda se stala v sobotu krátce před půlnocí asi 210 kilometrů od italského ostrova Lampedusa a přibližně 27 kilometrů od libyjských břehů.

Asi 20 metrů dlouhá loď převážela podle výpovědi přeživších 500 až 700 migrantů. Jeden ze zachráněných ale řekl, že na lodi bylo 950 lidí, z toho až 50 dětí a asi 200 žen. Část běženců byla prý uzavřena v podpalubí. „Pašeráci zamknuli dveře a bránili, abychom vyšli ven,“ řekl muž původem z Bangladéše, který byl helikoptérou přepraven na Sicílii.

‚Budeme jen hledat těla.‘ Tragédie u ostrova Lampedusa: až 700 mrtvých

Podle italský úřadů není zatím možné svědectví ověřit. Plavidlo se převrátilo ve chvíli, když se k němu přiblížila kontejnerová loď plující pod portugalskou vlajkou. Běženci se podle všeho nahrnuli jednu stranu paluby a přetížená rybářská loď se převrátila. Nákladní loď k plavidlu vyslala na pomoc italská pobřežní stráž.

Stále pátrali

„Obáváme se, že jde o tragédii opravdu obrovských rozměrů,“ řekla Carlotta Samiová, mluvčí úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle italského premiéra Mattea Renziho zatím bilance obětí není známa. 28 lidí se zachránilo a že bylo nalezeno 24 těl.

„Vody Středozemního moře nyní nejsou tak chladné, úřady proto doufají, že najdou další přeživší,“ uvedl mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Joel Millman.

Lodě v okolí místa, kde zemřelo až 700 afrických uprchlíků.

Příslušníci pobřežní stráže sledují pohyb lodí v okolí místa, kde se v noci na neděli převrhla loď se stovkami afrických uprchlíků.

Od začátku letošního roku tak během riskantní cesty do Evropy po započtení obětí nynější tragédie zahynulo více než 1500 lidí. Jen před několika dny podle výpovědí přeživších utonulo ve Středomoří na 400 uprchlíků. „Ve Středozemí se odehrává tragédie a pokud před ní EU a svět budou dál zavírat oči, budou odsouzeni stejně tvrdě jako v minulosti, když zavírali oči před genocidami a když ti dobře zajištění nedělali nic,“ prohlásil maltský premiér.

Migranti původem z Afriky a Blízkého východu vyplouvají často z Libye, kde po pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 zavládl chaos, kterého využívají pašeráci lidí. Z domovů na Blízkém východě nebo v subsaharské Africe je vyhání chudoba, války a nejistota. Masovému přílivu migrantů čelí zejména Itálie, během uplynulého týdne k jejím břehům připlulo na 11 tisíc lidí. Za loňský rok jich bylo rekordních 170 tisíc lidí.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat