21. června 2017 9:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Maďarsku začal soud s pašeráky lidí, jimž hrozí za smrt 71 migrantů až doživotí

Policie zkoumá vůz ve vesnici Nickelsdorf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zkoumá vůz ve vesnici Nickelsdorf. | foto: Reuters

KECSKEMÉT Za mimořádného zájmu především zahraničních médií začal ve středu ráno v jihomaďarském městě Kecskemét soud se skupinou 11 mužů obžalovaných v souvislosti s předloňským úmrtím 71 migrantů v chladírenském voze. Prokuratura pro obžalované žádá dlouholeté tresty vězení včetně doživotí. Rozsudek by měl padnout do konce roku.

Udušené desítky obětí, převážně Syřanů, Iráčanů a Afghánců, mezi nimiž byly i ženy a dětí, objevila rakouská policie před dvěma lety 27. srpna v opuštěném vozidle u dálnice nedaleko hranic s Maďarskem. Protože zemřely ještě před přejetím hranic, převzalo vyšetřování včetně soudního řízení Maďarsko.

Čtyři členové gangu, kteří se tragického převozu přímo účastnili, jsou obžalováni z vraždy a prokuratura pro ně navrhuje doživotní odnětí svobody. Pro zbylých sedm obžalovaných chce dlouholeté tresty vězení v délce až 20 let.

Proces začal za přísných bezpečnostních opatření. Podle agentury APA soud sledují především zahraniční média a o 80 míst v jednací síni svedlo boj kolem stovky novinářů.

Uvnitř vozu má být 20 až 50 mrtvých běženců.
Těla jsou ve fázi rozkladu.

Hlavou pašeráckého gangu byl 30letý Afghánec, jenž v Maďarsku získal status mezinárodně chráněné osoby, o který později přišel. Ostatní členové pašerácké skupiny jsou bulharští občané. Jeden z nich je stále na útěku, a proto je souzen v nepřítomnosti.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz