Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hladomor na severu Gazy zatím není, uvedla OSN. Na jihu je situace horší

Palestinské děti ve městě Rafáh, které leží na jihu Pásmu Gazy, čekají na příděl pitné vody. (16. března 2024) foto: Profimedia.cz

Hladomor na severu Pásma Gazy podle dostupných informací zatím nevypukl, uvedly agentury OSN, které se zabývají problematikou výživy a zemědělství. V březnu přitom varovaly, že na severu palestinského území pravděpodobně vypukne hladomor do konce května. Zásobování potravinami se však na severu oblasti, kde izraelská armáda měsíce bojuje s ozbrojenci palestinského hnutí Hamás, mírně zlepšilo, zatímco na jihu je situace horší.
  20:06

Po zveřejnění březnové zprávy, která varovala před pravděpodobným hladomorem na severu Pásma Gazy Izrael umožnil otevření nových zásobovacích cest. Začalo také fungovat americké molo u pobřeží Pásma Gazy, byť jeho provoz očekávání zatím nenaplnil.

Podle nové zprávy IPC se objem potravin přepravený na sever Pásma Gazy navýšil, což přineslo dočasnou úlevu tamnímu obyvatelstvu. „Dostupné poznatky neukazují, že by nastal hladomor,“ tvrdí k situaci na severu Pásma Gazy zpráva organizací OSN.

Situace se naopak zhoršila na jihu Pásma Gazy kvůli pozemním bojům v okolí Rafáhu, které začaly v květnu. Dostupnost humanitární pomoci pro dva miliony lidí, kteří se tam nacházejí, se výrazně zhoršila kvůli uzavření hraničního přechodu Rafáh a narušení provozu přechodu Kerem Šalom, dodává zpráva.

Kvůli bojům se lidé přesunuli do menších oblastí vyznačených izraelskou armádou, kde však kvůli stísněným poměrům nadále rostou rizika spojená se špatnou hygienou a infekčními nemocemi.

Izrael ve válce

„Riziko hladomoru zůstává vysoké v celém Pásmu Gazy, jelikož válka pokračuje a přístup k humanitární pomoci je omezený,“ tvrdí agentury OSN. Ty jsou znepokojené především vývojem na jihu Pásma Gazy, kde předpovídají další zhoršení situace. Na severu se však pravděpodobně udrží úroveň pomoci zaznamenaná v březnu a dubnu.

Velký nedostatek potravin zaznamenává zhruba polovina z 2,2 milionu obyvatel Pásma Gazy. V nejhorší páté kategorii, kdy domácnosti mají extrémní nedostatek jídla, je 495 tisíc lidí. Jistou míru nedostatku však pociťuje prakticky celé obyvatelstvo.

12. března 2024

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!