Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pastor Jones: Korán se pálit nebude, ale svůj cíl jsem splnil

Pastor floridská církve Terry Jones | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pastor floridská církve Terry Jones | foto: Reuters

NEW YORK Floridská církev pastora Terryho Jonese prý nebude pálit výtisky koránu, i když bude postavena mešita v blízkosti místa zničeného teroristickými útoky v USA. Jones to řekl v pořadu Today americké televize NBC. Jeho původní hrozba už prý splnila účel, protože poukázala na nebezpečné prvky islámu.

"Rozhodli jsme se korán nepálit dnes ani nikdy jindy," řekl na otázku, zda je zrušení sobotního termínu pálení posvátné knihy muslimů dočasné nebo definitivní. Sdělil, že cílem jeho církve bylo poukázat "na velmi nebezpečný a velmi radikální prvek islámu". "A tento svůj cíl jsme zcela naplnili," dodal pastor.

Čtěte více

Původně pohrozil, že u příležitosti devátého výročí teroristických útoků na USA spálí před svým kostelem na Floridě 200 výtisků svaté knihy islámu, aby poukázal na totalitní a iracionální povahu islámského práva.

Podle Jonese se v tom islám podobá fašismu, komunismu a nacismu. Hrozbu odvolal jen několik desítek minut předtím, než na místě, kde do teroristických útoku z 11. září 2001 stávaly v New Yorku mrakodrapy Světového obchodního střediska, začala tryzna za téměř 3000 obětí tehdejšího útoku.

Protesty proti zamýšlenému pálení koránu pastorem Terry JonesemPoprask kvůli pálení
Jones svým plánem vyprovokoval nejen protesty v muslimském světě, ale také zásadní nesouhlas Bílého domu. Prezident Barack Obama zdůraznil, že USA jsou zemí pro věřící jakéhokoli náboženství, že nebojují proti islámu, nýbrž terorismu a že pálení koránu, jež nelze v USA zakázat ze zákona, bude darem pro nábor Al-Káidy. Varoval také před tím, že podobný čin zvýší nebezpečí pro americké vojáky v Afghánistánu a jinde.

Ve čtvrtek Jones naznačil, že od pálení koránu ustoupí, avšak nevyjádřil se nikdy zcela jasně. Později dal svůj ústupek do souvislosti s tím, že dostal od jednoho floridského imáma záruku, že muslimové ustoupí od plánu na výstavbu střediska a mešity poblíž místa atentátu, tak zvaného Ground Zero, a mešitu postaví jinde. Imám, který mu to údajně před svědky slíbil, ale v New Yorku nemá vliv a vedení muslimské obce, která stavbu plánuje, jakýkoli ústupek popřela.

Jones přesto tvrdil, že míří do New Yorku a setká se tam s plánovačem stavby imámem Feisalem Abdulem Raufem. Ten podobně jako stavební developeři přesun místa popřel stejně jako to, že se má s Jonesem sejít.

Terry Jones hovoří s médii

Pastor v pátek i tak do New Yorku odletěl a několikadenní nejistotu kolem pálení a nepálení ukončil až dnes ráno místního času v pořadu Today televize NBC. O necelé dvě hodiny později pak začala plánovaná tryzna za oběti atentátu, která se na Ground Zero koná každoročně. Kromě ní ale chtějí zamířit k místu plánované mešity jak její odpůrci, tak její stoupenci.

V USA vyšla v pátek zpráva o teroristickém riziku. Vyplývá z ní, že Spojeným státům hrozí zejména domácí terorismus a ohrožuje je amerikanizace vedení Al-Káidy. Protesty proti Jonesovu záměru se od pátku konaly v Afghánistánu. V pátek se jich zúčastnilo na 10.000 lidí, před základnou NATO byl jeden z účastníků zabit.

Jmenovec člena skupiny Monty Python Terry Jones a jeho cirkus

Terry JonesFloridský pastor Terry Jones sdílí jméno člena britské komediální skupiny Monty Python proslavené televizním seriálem Monty Pythonův létající cirkus. Scéna před Jonesovým kostelem ve floridském Gainesvillu cirkus nepochybně připomíná, napsal server BBC.

V parnu před kostelem vyčkávají přenosové vozy nejmíň 20 televizí včetně techniků, kameramanů a potících se reportérů. Na hlavní ulici protestuje proti pastorovi skupina odpůrců a kritizují ho za vše, od jeho názorů na islám a potraty po homosexualitu. Uvnitř jsou svého pastora připraveni chránit věrní s pistolemi u boku.

Jones sám má silný hlas a velký knír, avšak dar sdělit jasně svůj názor mu chybí. Stejně tak nedokáže porozumět víře muslimů, již považuje za výtvor ďábla. Novináři jsou si v jeho případě prozatím jisti hlavně jeho šatníkem. Uspořádal mnoho tiskových konferencí a objevil se na nich vždy v nové kombinaci košile a vázanky. Ve čtvrtek se dokázal zcela převléknout v hodinové pauze mezi dvěma tiskovými konferencemi.

Je to imám nebo Iman?
V nepřehledném zmatku Jonesových výroků se našli tací, kteří se pokusili dát věci do pořádku. Tak například floridský imám Muhammad Musri nabídl výměnou za ušetření posvátné knihy muslimů slib, že muslimové upustí od výstavby mešity poblíž místa teroristických útoků na New York. Brzy se ale ukázalo, že žádná dohoda tohoto typu neexistuje a že Musri nemá právo ani nic podobného nabízet.

Naprosto zmatený Jones v jedné chvíli vypadal, že nerozezná imáma od Iman, takto modelky a manželky Davida Bowieho, jelikož při jednom z vystoupení řekl, že se dohodl s Iman. V určité chvíli se vedle Jonese objevil také evangelík D. K. Paul, který se kdysi zastával bývalého liberijského vůdce Charlese Taylora, souzeného za zločiny proti lidskosti. S naprostou sebedůvěrou vzkázal stavitelům na Manhattanu, že jim dává dvě hodiny na to, aby sdělili termín schůzky s Jonesem. Z New Yorku dle předpokladu žádná odpověď nepřišla.

"Očekávej zázrak"
Budova Jonesova kostela obitého plechem se velmi nápadně podobá továrně stojící nedaleko. U jedné ze zdí je dětská prolézačka, brouzdaliště a basketbalový koš. Před uzamčenými skleněnými dveřmi leží tři desítky červených růží a nad nimi návrh: "Očekávej zázrak".

Každého, kdo se pokusí přiblížit k přilehlému venkovnímu objektu, zastaví mladík s knírem s vysvětlením, že tam je "pracoviště". Za jeho zády se tyčí do výšky vyrovnané a pečlivě zabalené nové židle a stoly, což potvrzuje zprávu, že pastor Jones se ve volném čase zabývá nábytkem. Truhlářské řemeslo je možná jediné pojítko mezi ním a Ježíšem.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...