Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pastor Jones možná korán nespálí, chce ale jednat s muslimy v New Yorku

Floridský pastor Terry Jones | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Floridský pastor Terry Jones | foto: ČTK

GAINESVILLE Floridský pastor Terry Jones ve čtvrtek večer odvolal svůj plán spálit korán na protest proti "islámskému terorismu", ale po několika hodinách pohrozil, že se k němu znovu vrátí.

Předmětem sporu je údajná dohoda o tom, že mešita a islámské centrum, které mají vzniknout u místa teroristického útoku na New York z roku 2001, budou přesunuty jinam. Jones s dohodou počítá, ale vedení newyorských muslimů ji popřelo. Pastor nyní hrozí, že si svůj slib nespálit korán rozmyslí.

Čtěte také

Terry Jones, reverend dosud nepříliš známé baptistické církve na Floridě, měl v úmyslu v sobotu ve městě Gainesville demonstrativně spálit na 200 výtisků koránu. Protest proti údajné militantní podstatě islámu, který přirovnával k nacismu a komunismu, chtěl provést navzdory lavině protestů z muslimského světa a krajnímu znepokojení amerických politiků včetně prezidenta Baracka Obamy.

Spor o mešitu
Ve čtvrtek na tiskové konferenci v Gainesvillu Jones svůj protest odvolal, protože prý bylo dosaženo dohody o tom, že sporné muslimské centrum a mešita nedaleko Ground Zero, kde teroristé v roce 2001 zabili téměř 3000 lidí, budou umístěny jinde.

Nepohodlná mešita

Umístění muslimského centra a mešity nedaleko Grand Zero, tedy místa, kde se v době teroristických útoků na New York v září 2001 zřítilo Světové obchodní centrum, je v USA předmětem vášnivých sporů. Mnozí by takový plán považovali za znesvěcení památky téměř 3000 lidí, které na Manhattanu útok teroristů usmrtil. Jiní by takový projekt chápali jako akt smíření.

Místo aby pálil korán, odletí prý v sobotu do New Yorku, kde bude s tamním imámem Feisalem Abdulem Raufem o jiném umístění mešity hovořit. Jones prohlásil, že mluvil s imámem Muhammadem Musrim z Islámské společnosti střední Floridy, který mu sdělil, že přesunutí mešity a centra na jiné místo bude zaručeno.

Musri ale novinářům vysvětlil, že se s Jonesem dohodl jen na sobotní cestě do New Yorku a na setkání s tamním imámem. "Řekl jsem pastorovi, že udělám všechno proto, aby byla přesunuta," řekl Musri. "Neexistuje ale žádná nabídka z New Yorku, že se tak stane".

Newyorský imám Rauf: Nebudeme smlouvat
Dohodu s Jonesem popřel i newyorský imám. "Nehovořil jsem ani s ním, ani s imámem Musrim. Jsem překvapen jejich tvrzením. Nehodláme si pohrávat s naším ani žádným jiným náboženstvím. Nebudeme smlouvat," řekl Feisal Abdul Rauf.

Po dementi ze strany muslimských autorit obvinil Jones Musriho, že mu lhal, když prý ho ujišťoval, že dohoda o přesunu stavby mešity v New Yorku je zaručená. Dodal, že si plán na spálení koránu znovu rozmýšlí.

Imám Muhammad Musri a pastor Terry Jones hovoří s médii

Trump zasahuje: Budovou koupím za vyšší cenu
Jones nikdy dříve neřekl, že příčinou jeho plánovaného protestu je budování muslimského centra v srdci New Yorku. Za hlavní příčinu své akce označoval přesvědčení, že korán pochází od ďábla, popírá biblické pravdy a podněcuje muslimy k násilí.

Spor o newyorskou mešitu se snažil rozřešit americký miliardář Donald Trump, který v televizi veřejně nabídl, že budovu, kterou má kulturní centrum a mešita obsadit, odkoupí za cenu o čtvrtinu vyšší, než za ni nynější majitel zaplatil. Trump prý věří, že by tak mohl ukončit "velmi vážnou, výbušnou a společnost silně rozdělující situaci".

Právníci investora Hishama Elzanatyho, který objekt kontroluje, nicméně nabídku odmítli. Obvinili Trumpa, že podnikl laciný pokus upozornit na svou osobu a získat publicitu.

,

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...