26. června 2015 13:00, aktualizováno  16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Modlitby v Kuvajtu přerušila exploze: nejméně 27 mrtvých, útočil Islámský stát

Mešita (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mešita (ilustrační). | foto: ČTK

Při pátečním atentátu na šíitskou mešitu v Kuvajtu přišlo o život 27 lidí a nejméně 227 dalších utrpělo zranění. S odvoláním na záchranáře to oznámila agentura AFP. Podle guvernéra města Sábita Muhanny šlo o sebevražedný útok. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).

Dějištěm útoku byla mešita imáma Sádika, která leží v rušné čtvrti na východě města a patří mezi jednu z nejstarších v Kuvajtu. K atentátu došlo v době poledních modliteb, většina obětí jsou muži či chlapci. Jejich zoufalí příbuzní se ihned shromáždili u vchodu do mešity a dožadovali se informací o svých blízkých. Policisté se snažili uklidnit zejména matky, které hledaly své syny. Kuvajtský premiér šajch Džábir Mubárak Hamad Sabah v reakci na útok uvedl, že šlo o pokus ohrozit „národní jednotu“ země. „To pro ně bude ale příliš obtížné, my jsme mnohem silnější,“ dodal premiér poté, co navštívil zraněné v místní nemocnici.

Blízko místa výbuchu pracuje v reklamní agentuře Čech Petr Václavek, který celé dění může pozorovat z okna, neslyšel však nic. Serveru Lidovky.cz z místa napsal: „Neslyšeli jsme nic, ani výbuch. Oblast je hermeticky uzavřena. Nevycházíme z domova pro případ, že by šlo o nějakou sérii útoků.“

Dějištěm útoku byla mešita imáma Sádika, která leží v rušné čtvrti na východě města. Podle neoficiálních informací uveřejněných serverem kuwaittimes.net je mezi oběťmi i jedno dítě. Stovky lidí se po výbuchu hrnuly do nemocnic. V pohotovosti jsou i krevní banky. Kuvajtská sociální média zaplavily výzvy k jednotě a modlitbám za oběti teroristického útoku. Předseda kuvajtské vlády prohlásil, že jde o pokus o ohrožení kuvajtské národní jednoty.

V Kuvajtu jsou útoky na muslimy vzácné. Většina kuvajtských muslimů vyznává sunnitský islám, pouze 27 procent věřících jsou šíité.

Páteční modlitby

Páteční polední modlitby jsou v muslimském světě vždy hojně navštěvované, ale v této době ještě víc než obvykle, protože je právě postní měsíc ramadán.

K útoku se přihlásila skupina, která si říká Provincie Nadždž. Jde údajně o saúdskoarabskou odnož Islámského státu. Ve svém pátečním prohlášení atentátníka označila jako abú Sulajmána Muvahida a útok zdůvodnila tím, že mešita „šíří šíitské učení mezi sunnitskou populací“.

Ambulance parkující před mešitou.
Zraněný muž po útoku v Kuvajtu.

Jak připomněla agentura AP, útok v Kuvajtu se podobá akcím spáchaným v minulých týdnech v Saúdské Arábii. Dva týdny po sobě tam v pátek lidé hlásící se k radikální skupině Islámský stát zaútočili na šíity v mešitách a zabili přes 20 lidí. Království kvůli tomu zpřísnilo bezpečnostní opatření u mešit po celý ramadán.

Lidovky.cz