Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zemětřesení v Turecku a Řecku má již nejméně 94 obětí, záchranáři dál prohledávají budovy

Zemětřesení v Turecku. foto: ČTK/AP

Ankara/Atény - Zemětřesení, které minulý týden zasáhlo části Turecka a Řecka, už má nejméně 94 obětí, z toho 92 v Izmiru. Záchranáři se v tomto velkoměstě na západě Turecka v osmi budovách snaží najít další lidí, uvedla dnes agentura Reuters. Po téměř třech dnech od zemětřesení záchranáři v troskách našli živou tříletou holčičku. O několik hodin dříve zachránili z jiné budovy 14letou dívku, její sestra však podle deníku Hurriyet ve stejné budově zemřela.
  11:45aktualizováno  21:25

Na řecké straně zůstávají jedinými oběťmi silného zemětřesení dva studenti, jejichž těla se našla pod zborcenou zdí na ostrově Samos. Tamní úřady ohlásily 19 zraněných.

Více než 3500 stanů a 13 000 lůžek bylo v Turecku poskytnuto lidem, kteří potřebují nouzové přístřeší, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD. Výstavba nouzového tábora stále pokračuje.

Poškozený ortodoxní kostel ve městě Karlovasi na řeckém ostrově Samos.
Zničené budovy v Izmiru. Dle turecké strany šlo o sílu 6,6 stupně, americké...

Podle úřadu AFAD se 994 lidí při otřesech zranilo, v nemocnicích jich zůstává okolo 150. Tříletá holčička je 106. zachráněnou z trosek. Ve městě Izmir se podle listu Daily Sabah zřítilo nebo bylo vážně poškozeno 58 budov.

Turecké úřady dnes zadržely devět lidí, které vyslýchají kvůli pádu šesti domů. Jsou mezi nimi dodavatelé i úředníci, kteří odsouhlasili stavební plány, uvedla agentura Anadolu. Úřady také vedou řízení proti 52 lidem, kteří na sociálních sítích zveřejnili nepodložené zprávy. Tři z nich policie zatkla a 16 zadržela.

V sobotu se tureckým záchranářům podařilo z trosek osmipatrového domu vyprostit živou ženu a tři její děti. Poslední nalezené dítě je členem jejich rodiny. V neděli našli záchranáři v troskách živého sedmdesátiletého muže.

Páteční zemětřesení mělo epicentrum v Egejském moři, severovýchodně od ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřesy dosahovaly síly 6,9 stupně, americká geologická služba (USGS) uváděla 7,0 a seizmologická observatoř Kandilli v Istanbulu naměřila 6,9 stupně. V Turecku, které leží na rozhraní několika litosférických desek, jsou zemětřesení častá. V roce 1999 dva silné otřesy zabily na severozápadě země na 18.000 lidí. Páteční otřesy jsou co do počtu obětí nejhorší od roku 2011, kdy si zemětřesení ve východotureckém městě Van vyžádalo přes 500 životů.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat