27. března 2017 14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

15 dní vězení a pokuta dvacet tisíc rublů. Navalnyj prý kladl policii odpor

Zatýkání Navalného během protestů v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatýkání Navalného během protestů v Moskvě. | foto: ČTK

MOSKVA Ruský opoziční vůdce Navalnyj byl v pondělí odsouzen na 15 dní do vězení za neuposlechnutí policejních pokynů během zatýkání při nedělní demonstraci v Moskvě. Moskevský obvodní soud kromě toho opozičníkovi udělil pokutu 20 000 rublů (8700 korun) za organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Napsala o tom agentura TASS. Navalnyj na místě oznámil, že se proti rozsudku odvolá.

Za údajné pořádání nepovolených akcí je ruský disident odsouzen už podruhé, třetí podobný prohřešek by podle nedávné novely trestního řádu mohl skončit až trestem pětiletého vězení.

Navalnyj, který nedělní celostátní protesty se svým Fondem proti korupci pořádal, soud podle moskevského rozhlasu žádal, aby jako svědka povolal premiéra Dmitrije Medveděva, proti jehož údajnému obohacování byly protesty zaměřeny. Soud jeho žádosti očividně nevyhověl.

Medveděv podle ruských médií pobýval během víkendových protestů na horách, kde se věnoval lyžování.

Policie Navalného zadržela při masových demonstracích proti korupci vládních úředníků, které se konaly v Moskvě o víkendu. Podle nevládní organizace OVD-info, která monitoruje dodržování lidských práv v Rusku a zásahy státní moci proti opozici, bylo při víkendové akci zadrženo přes 1000 lidí.

Policie zatýká vůdce opozice Alexeje Navalného během demonstrace proti korupci.
Policie zatýká ženu během protestů ve Vladivostoku.

Zatýkání protestujících už odsoudily USA i EU. České ministerstvo zahraničí vyzvalo k propuštění demonstrantů a respektování základních práv a svobod.

Demonstrace, které uspořádala ruská opozice, se uskutečnily navzdory policejnímu zákazu. Podle ministerstva vnitra se do protestního pochodu zapojilo 8000 lidí, novináři nestátních médií odhadli počet demonstrantů na několik desítek tisíc.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz