Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Patnáct stran z evropských lidovců požaduje vyloučení Fidesz. Orbán kritiky chlácholí

Svět

  5:00
BUDAPEŠŤ/PRAHA - Dva kroky vpřed, jeden vzad? Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek nepřímo naznačil, že by mohl vyjít vstříc svým kritikům v rámci Evropské lidové strany (EPP), která sdružuje křesťanskodemokratické strany na starém kontinentě. Přitom přes deset stran požaduje jeho vyloučení.

Obrat. Maďarsko po osmi letech pod vedením premiéra Viktora Orbána vykazuje velice dobré ekonomické výsledky. foto: Reuters

Patnáct členských stran EPP z­ devíti unijních států požaduje vyloučení Orbánovy strany Fidesz. Důvodem jsou kontroverzní plakáty, které nechala budapešťská vláda před dvěma týdny rozmístit po celé zemi. 

Orbánova nová protiimigrační kampaň je nepřijatelná, říká německá CDU/CSU

Na nich jsou zachyceni americký miliardář maďarského původu George Soros a končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Motiv je doplněn textem o údajných plánech Unie zavést víza pro migranty, povinnou kvótu pro usídlování uprchlíků a oslabení systému ochrany hranic Evropské unie.

Šéf úřadu maďarského premiéra Gergely Gulyás ale včera oznámil, že kontroverzní plakáty budou příští týden odstraněny a nahrazeny jinými, jež budou upozorňovat na nedávno přijatá opatření na podporu rodin. 

„Nedovolme Sorosovi, aby se smál jako poslední,“ vyzýval Maďary jeden z billboardů.

Původně vláda v Budapešti plánovala, že po motivu s Junckerem bude na plakátu s americkým miliardářem zobrazen místopředseda Evropské komise, Nizozemec Frans Timmermans, který je zároveň lídrem evropských sociálních demokratů. Teď od toho podle všeho upustila. Orbánova vláda Sorose dlouhodobě viní, že svými finančními prostředky údajně podporuje masovou migraci.

Podmínky lídra Webera

Vůči nejnovější kampani Fideszu se v posledních dnech velmi ostře vymezil lídr evropských lidovců pro květnové volby, Manfred Weber. Politik zastupující bavorské křesťanské sociály je kandidátem EPP na nástupnictví Jeana-Clauda Junckera v čele Komise. K tomu ovšem dojde pouze za předpokladu, že křesťanští demokraté zůstanou po květnu nejsilnější skupinou v parlamentu.
Weber stanovil několik podmínek, které prý musí Fidesz splnit, aby předešel vyloučení. Mezi ně například patří, že se jim Orbán musí omluvit za Junckerovu dehonestaci a zastavit dlouhodobou protiunijní kampaň. Navíc musí vytvořit podmínky, aby mohla v ­Budapešti trvale zůstat Středoevropská univerzita (CEU). Ta je financována Sorosem a kvůli tlaku vlády se loni rozhodla odejít.

Konečné rozhodnutí o setrvání Fidesz v EPP má padnout 20.­března na zasedání jejího politického grémia. Klíčové bude, jak se zachovají obě členské strany z ­Německa, CDU kancléřky Angely Merkelové a bavorští křesťanští sociálové (CSU), které až dosud držely nad Orbánovou stranou ochrannou ruku.

Pro EPP by byl odchod maďarských poslanců citelnou ztrátou. První odhady naznačují, že zatímco Fidesz při květnových volbách znovu posílí, další členské strany naopak ztratí. Tím by klesly i­ Weberovy šance stanout v čele Komise.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...