Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Patnáctiletý středoškolák vymyslel převratný test na rakovinu

Svět

  10:37
NEW YORK - Neuvěřitelný objev se podařil teprve patnáctiletému americkému studentovi. Americký středoškolák vytvořit test rakoviny, který je 168krát rychlejší a o mnoho levnější než ten stávající. Stačil mu k tomu jen internet.

HKdyž bylo oznámeno Jackovo jméno, nemohl několik minut ani popadnout dech, takovou měl radost.

Jack Andraka za svůj 26 000krát levnější test na rakovinu slinivky získal Mooreovu cenu v největší soutěži mladých vědců na světě a 75 tisíc amerických dolarů (zhruba jeden a půl milionu korun), informuje server BBC.

Základem nové metody je vyšetření krve a moči pomocí speciálního senzoru, který  dokáže rakovinu slinivky odhalit s devadesátiprocentní přesností, píše americký server Huffingtonpost.

Hlavní ocenění soutěže Intel ISEF 2012 – cenu Gordona Moora a zároveň i 75 tisíc dolarů – získal patnáctiletý Jack Andraka z amerického Crownsvillu

Vědecká hvězda bez střechy nad hlavou

O rakovinové bujení se mladý génius začal zajímat poté, co na nemoc zemřel bratr jeho kamaráda. Na internetu si našel články o rakovině slinivky, vše nastudoval a s výsledným projektem, na který podle svých slov přišel "když odpočíval na hodině biologie", pak kontaktoval na dvě stovky akademických institucí. Odpověděla mu jen Hopkinsova univerzita v Baltimore, kde Andraka svůj nápad realizoval a kde pokračuje ve výzkumu.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...