Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Patolog oklamal testy, v práci byl stále opilý. Špatně určil diagnózu u několika tisíc pacientů, tři zemřeli

Pitva (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pitva (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

FAYETTEVILLE/PRAHA Robert Morris Levy pracoval dvanáct let jako patolog v arkansaském nemocničním středisku pro veterány. A po mnoho let byl každý den pod vlivem drog či alkoholu. Podle vyšetřovatelů špatně určil diagnózu ve třech tisících případech a nese zodpovědnost i za několik životů.

„Doktor Levy ve třech různých případech u tří různých pacientů zasáhl do lékařských záznamů. Měnil zde diagnózy na nepřesné a zavádějící,“ uvedl koncem srpna prokurátor. Patolog Robert Levy se totiž ocitl před soudem. Podle vyšetřovatelů nesl odpovědnost za neúmyslné zabití tří lidí a další prohřešky, jako například falšování lékařských záznamů. 

Robert Morris Levy po zatčení na konci srpna.

Robert Morris Levy po zatčení na konci srpna.

Podle reportérky deníku The Washington Post Lisy Reinové byl lékař odstaven ze služby v červnu roku 2017 a Ministerstvo pro záležitosti veteránů muselo prověřit 34 tisíc případů, u nichž se Levy podílel na určování diagnózy.

Práce patologa totiž nezahrnuje pouze pitvy a určování příčin smrti, jak by se z filmů mohlo zdát. Patologové totiž zodpovídají i za analýzu a rozbor vzorků pacientů. Řada veteránů americké armády raději, než aby šla do klasické nemocnice, navštíví lékařské zařízení pro veterány. A pokud zavítali do arkansaského lékařského střediska a zdravotníci měli podezření například na rakovinu, odebrali vzorky a poslali je do rukou Roberta Levyho. Problémem bylo, že Levy byl závislý na alkoholu.

Čtyři promile v krvi

Po několika letech práce pro arkansaské středisko na jeho závislost vedení přišlo. Přišel totiž do práce tak opilý, že jej vedoucí pracovník donutil podstoupit krevní test. Levy měl v ten den v krvi 4 promile alkoholu, což by ve většině případů vedlo k upadnutí do kómatu. Lékař tak musel jít na odvykací léčbu.

Když se vrátil z protialkoholického zařízení, byl nucen pravidelně podstupovat testy, aby se podobný incident neopakoval. Přestože testy neukazovaly žádné zakázané látky, na jeho práci nadále chodily stížnosti a Levy stále špatně určoval diagnózy. Podle soudních vyšetřovatelů totiž nalezl způsob, jak oklamat své nadřízené. Začal totiž brát 2-methylbutan-2-ol, tedy látku, která byla dříve používaná jako anestetikum a dnes je používána jako rekreační droga podobná ethanolu.

„2-methylbutan-2-ol, který požíval, mu umožnil být opilý, aniž by se to projevilo na močových testech,“ konstatoval vyšetřovatel. Pracovat pod vlivem mu prakticky umožňoval systém, v němž pracoval, jelikož se nevídal s pacienty a nahlásit jej mohli jen kolegové, kteří ověřovali jeho práci, přičemž Levy byl v pozici vedoucího patologa. V rámci služeb veteránům se navíc ověřovalo pouhých 10 procent všech vzorků a Levy pravidelně měnil záznamy v systému, aby se na jeho chyby nepřišlo.

Jak zavinil úmrtí?

„Není možné určit, kolik lidí zabil. Zabil je totiž svou nepřesnou diagnózou,“ uvedl pro americký deník Darell Darner, jeden z veteránů, u nichž Levy špatně určil diagnózu. Do nemocnice zavítal kvůli podivně vypadajícímu nálezu na nose, o kterém si jeho lékař myslel, že jde rakovinu. Zpráva od patologa však jeho obavy nepotvrdila, nebylo tak nutné aktivně nález léčit. Až o několik let později Darner, když ministerstvo začalo případy prověřovat, zjistil, že mu několik let v hlavě bujela rakovina.

A není jediným případem. Ex-post byla rakovina diagnostikována u desítek bývalých vojáků, ať už šlo o rakovinu prostaty nebo plic. Přišli tak o drahocenný čas. Léčba mohla být zahájena dříve, k tomu nemusela být tak invazivní. Tři ze tří tisíc pacientů to štěstí ale neměli. A kvůli tomu se ocitl i lékař Levy před soudem.

Rozsudek by měl padnout 7. října.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...