Autorku liberálního listu Novaja Gazeta a stanice Echo Moskvy napadli tuto sobotu přímo v centru Moskvy, na třídě Nový Arbat, informovala RFE/RL.
‚Rusové jsou obětí teroru. Bojí se moci a podřídí se čemukoli‘![]() |
Dvojice mužů, kteří skrývali tvář za motocyklovými přilbami, se k Latyninové přiblížila krátce poté, co publicistka vystoupila ze svého auta a zamířila do redakce Echa Moskvy, kde moderuje týdeník zasvěcený politickým komentářům.
Jeden z mužů na ni rychle vychrstl kbelík naplněný fekáliemi, což doprovodil výkřikem, že Latyninová „hází sr**ky“ na Rusko, popsala publicistka bezprostředně po útoku ve svém pořadu.
Sama útok spojuje se svými články, v nichž se věnovala financování prokremelských internetových agentů. Takzvané trolly přitom spojila - a nebyla první - s Jevgenijem Prigožinem, na Kreml napojeným podnikatelem přezdívaným „Putinův kuchař“, se kterým Vladimir Putin spolupracoval již během své petrohradské éry a jemuž je připisován mimo jiné i diskreditační seznam skutečných odpůrců současného režimu.
Terčem výhrůžek
Za Juliji Latyninovou se postavil Ruský svaz novinářů. Také on spojil útok s jejími pracovními aktivitami a vyzval vykonavatele zákona, aby útok pečlivě vyšetřili, pachatele neprodleně vypátrali a po právu je potrestali.
Útoky na ruské novináře:„Nejúčinnější cenzurou je vražda. Jen v naší redakci je takových případů několik. Všichni byli zavražděni kvůli tomu, že plnili své profesní povinnosti tak, jak jim diktovalo svědomí,“ popsal realitu opozičního novináře v Rusku Vitalij Jaroševskij, zástupce šéfredaktora Nové Gazety. Celý rozhovor čtěte zde: Ruská média zbožňují Kreml jako milenku, říká opoziční novinář |
Videozáznam z incidentu se objevil i ve zpravodajství státní televize, jež informovala rovněž o tom, že policie již zahájila vyšetřování.
Novaja Gazeta vydala k věci prohlášení, ve kterém upozornila, že se zdaleka nejedná o první napadení Julije Latyninové. Připomněla, že publicistce kvůli jejím protirežimním článkům pravidelně vyhrožovali a před několika lety se dokonce měla stát terčem plánovaného atentátu, který se nakonec podařilo zmařit. Stěží lze pokládat za náhodu, že sobotní agresoři přesně věděli, kdy a kde Latyninovou hledat, dodala a naznačila, že novinářka je sledována státními bezpečnostními složkami.
Výhrůžky nakonec dosáhly takové kadence, že Latyninová loni v březnu Rusko načas opustila. Tehdy ji znepokojil především fakt, že se údajně ocitla na seznamu režimu nepohodlných osob, jež mají být odstraněny.