Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pátrala, kdo platí ruské trolly. Na ulici ji napadli a polili fekáliemi

Svět

  6:00
MOSKVA - Prominentní ruská novinářka a spisovatelka Julija Latyninová, známá svým ostrým postojem vůči Kremlu, se stala obětí ponižujícího útoku. Dvojice maskovaných mužů na ni vychrstla kbelík výkalů s výkřikem, že Latyninová na Rusko „hází sr**ky“. Není to poprvé, kdy byla literátka terčem šikany - loni kvůli ní dokonce načas opustila zemi.

Známá ruská publicistka Julija Latyninová se netají kritikou stávajících poměrů v Rusku. foto: TwitterReprofoto

Autorku liberálního listu Novaja Gazeta a stanice Echo Moskvy napadli tuto sobotu přímo v centru Moskvy, na třídě Nový Arbat, informovala RFE/RL.

‚Rusové jsou obětí teroru. Bojí se moci a podřídí se čemukoli‘

Dvojice mužů, kteří skrývali tvář za motocyklovými přilbami, se k Latyninové přiblížila krátce poté, co publicistka vystoupila ze svého auta a zamířila do redakce Echa Moskvy, kde moderuje týdeník zasvěcený politickým komentářům.

Jeden z mužů na ni rychle vychrstl kbelík naplněný fekáliemi, což doprovodil výkřikem, že Latyninová „hází sr**ky“ na Rusko, popsala publicistka bezprostředně po útoku ve svém pořadu.

Sama útok spojuje se svými články, v nichž se věnovala financování prokremelských internetových agentů. Takzvané trolly přitom spojila - a nebyla první - s Jevgenijem Prigožinem, na Kreml napojeným podnikatelem přezdívaným „Putinův kuchař“, se kterým Vladimir Putin spolupracoval již během své petrohradské éry a jemuž je připisován mimo jiné i diskreditační seznam skutečných odpůrců současného režimu.

Otevřte dveře, přichází prezident. Vladimir Putin prochází Kremlem.
Kozáci napadají Alexeje Navalného (záběr z videozáznamu).

Terčem výhrůžek

Za Juliji Latyninovou se postavil Ruský svaz novinářů. Také on spojil útok s jejími pracovními aktivitami a vyzval vykonavatele zákona, aby útok pečlivě vyšetřili, pachatele neprodleně vypátrali a po právu je potrestali.

Útoky na ruské novináře:

Nejúčinnější cenzurou je vražda. Jen v naší redakci je takových případů několik. Všichni byli zavražděni kvůli tomu, že plnili své profesní povinnosti tak, jak jim diktovalo svědomí,“ popsal realitu opozičního novináře v Rusku Vitalij Jaroševskij, zástupce šéfredaktora Nové Gazety. Celý rozhovor čtěte zde: Ruská média zbožňují Kreml jako milenku, říká opoziční novinář

Vitalij Jaroševskij, zástupce šéfredaktora největšího ruského opozičního listu...

Videozáznam z incidentu se objevil i ve zpravodajství státní televize, jež informovala rovněž o tom, že policie již zahájila vyšetřování.

Novaja Gazeta vydala k věci prohlášení, ve kterém upozornila, že se zdaleka nejedná o první napadení Julije Latyninové. Připomněla, že publicistce kvůli jejím protirežimním článkům pravidelně vyhrožovali a před několika lety se dokonce měla stát terčem plánovaného atentátu, který se nakonec podařilo zmařit. Stěží lze pokládat za náhodu, že sobotní agresoři přesně věděli, kdy a kde Latyninovou hledat, dodala a naznačila, že novinářka je sledována státními bezpečnostními složkami.

Výhrůžky nakonec dosáhly takové kadence, že Latyninová loni v březnu Rusko načas opustila. Tehdy ji znepokojil především fakt, že se údajně ocitla na seznamu režimu nepohodlných osob, jež mají být odstraněny.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat