Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pátrala, kdo platí ruské trolly. Na ulici ji napadli a polili fekáliemi

Svět

  6:00
MOSKVA - Prominentní ruská novinářka a spisovatelka Julija Latyninová, známá svým ostrým postojem vůči Kremlu, se stala obětí ponižujícího útoku. Dvojice maskovaných mužů na ni vychrstla kbelík výkalů s výkřikem, že Latyninová na Rusko „hází sr**ky“. Není to poprvé, kdy byla literátka terčem šikany - loni kvůli ní dokonce načas opustila zemi.

Známá ruská publicistka Julija Latyninová se netají kritikou stávajících poměrů v Rusku. foto: TwitterReprofoto

Autorku liberálního listu Novaja Gazeta a stanice Echo Moskvy napadli tuto sobotu přímo v centru Moskvy, na třídě Nový Arbat, informovala RFE/RL.

‚Rusové jsou obětí teroru. Bojí se moci a podřídí se čemukoli‘

Dvojice mužů, kteří skrývali tvář za motocyklovými přilbami, se k Latyninové přiblížila krátce poté, co publicistka vystoupila ze svého auta a zamířila do redakce Echa Moskvy, kde moderuje týdeník zasvěcený politickým komentářům.

Jeden z mužů na ni rychle vychrstl kbelík naplněný fekáliemi, což doprovodil výkřikem, že Latyninová „hází sr**ky“ na Rusko, popsala publicistka bezprostředně po útoku ve svém pořadu.

Sama útok spojuje se svými články, v nichž se věnovala financování prokremelských internetových agentů. Takzvané trolly přitom spojila - a nebyla první - s Jevgenijem Prigožinem, na Kreml napojeným podnikatelem přezdívaným „Putinův kuchař“, se kterým Vladimir Putin spolupracoval již během své petrohradské éry a jemuž je připisován mimo jiné i diskreditační seznam skutečných odpůrců současného režimu.

Otevřte dveře, přichází prezident. Vladimir Putin prochází Kremlem.
Kozáci napadají Alexeje Navalného (záběr z videozáznamu).

Terčem výhrůžek

Za Juliji Latyninovou se postavil Ruský svaz novinářů. Také on spojil útok s jejími pracovními aktivitami a vyzval vykonavatele zákona, aby útok pečlivě vyšetřili, pachatele neprodleně vypátrali a po právu je potrestali.

Útoky na ruské novináře:

Nejúčinnější cenzurou je vražda. Jen v naší redakci je takových případů několik. Všichni byli zavražděni kvůli tomu, že plnili své profesní povinnosti tak, jak jim diktovalo svědomí,“ popsal realitu opozičního novináře v Rusku Vitalij Jaroševskij, zástupce šéfredaktora Nové Gazety. Celý rozhovor čtěte zde: Ruská média zbožňují Kreml jako milenku, říká opoziční novinář

Vitalij Jaroševskij, zástupce šéfredaktora největšího ruského opozičního listu...

Videozáznam z incidentu se objevil i ve zpravodajství státní televize, jež informovala rovněž o tom, že policie již zahájila vyšetřování.

Novaja Gazeta vydala k věci prohlášení, ve kterém upozornila, že se zdaleka nejedná o první napadení Julije Latyninové. Připomněla, že publicistce kvůli jejím protirežimním článkům pravidelně vyhrožovali a před několika lety se dokonce měla stát terčem plánovaného atentátu, který se nakonec podařilo zmařit. Stěží lze pokládat za náhodu, že sobotní agresoři přesně věděli, kdy a kde Latyninovou hledat, dodala a naznačila, že novinářka je sledována státními bezpečnostními složkami.

Výhrůžky nakonec dosáhly takové kadence, že Latyninová loni v březnu Rusko načas opustila. Tehdy ji znepokojil především fakt, že se údajně ocitla na seznamu režimu nepohodlných osob, jež mají být odstraněny.

Autor: