29. června 2018 10:50, aktualizováno  12:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šest dní v zaplavené jeskyni. Policie stále pátrá po fotbalovém týmu, shazuje mu balíčky pro přežití

Příbuzní mladých dvanácti fotbalistů a jejich trenéra se modlí za jejich... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příbuzní mladých dvanácti fotbalistů a jejich trenéra se modlí za jejich... | foto: ČTK

BANGKOK Záchranné týmy na severu Thajska v pátek pokračují v pátrání po 12 chlapcích ve věku 11 až 16 let a jejich pětadvacetiletém fotbalovém trenérovi, kteří jsou pohřešovaní od soboty, kdy je v jeskynním komplexu odřízly povodně. Policisté zároveň začali šachtou vyhloubenou jedním ze skalních komínů v úbočí hory shazovat do jeskyně balíčky pro přežití s jídlem, vodou a svítilnami. Netuší ale, zda je pohřešovaní mají šanci najít.

Nejméně tři záchranáři utrpěli zranění a museli být převezeni do nemocnice, když je zasáhl proud z elektrických kabelů natažených k jeskyni, kde napájejí reflektory a pumpy odčerpávající vodu. Podle policie nejsou jejich zranění příliš vážná a jejich stav je stabilizovaný.

Příbuzné čekající před jeskyní navštívil thajský premiér Prajutch Čan-Oča, který ujistil, že vláda udělá maximum, aby jejich blízké zachránila.

S pátráním po dvanácti mladých fotbalistech a jejich trenérovi pomáhají...
Členové záchranného týmu přinášejí velké hadice a vodní čerpadla, aby rychleji...

Záchranné úsilí mezinárodního týmu potápěčů, vojáků a expertů maří neustále přibývající voda z monzunových dešťů. Navzdory odčerpávání hladina v jeskyni dál stoupá. Potápěči v noci přesto podnikli další nebezpečný ponor a několik hodin se pod hladinou snažili dostat do míst, kam se mohla skupina dětí uchýlit.

Jeskynní komplex je dlouhý zhruba deset kilometrů a záchranáři stále doufají, že jsou chlapci naživu. Po téměř šesti dnech v jeskyni kde patrně nemají žádné jídlo, ale šance na přežití klesají.

Před vstupem do hlavní síně jeskynního komplexu Tcham Luang je varování, že při deštích hrozí zaplavení. Návštěvníci se obvykle mohou vydat jen prvních 800 metrů do jeskyně, která se v dalších částech mění ve spletité bludiště. Muž, který se spolu se čtyřmi přáteli v jeskyni ztratil v roce 2002, vzpomíná na labyrint chodeb, odkud se dostal ven „jen zázrakem“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz