30. června 2018 21:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pátrání po fotbalovém týmu v jeskyních pokračuje. Pomáhá s ním Čína, armáda i roboti

Příšlušníci thajské armády nesou nosítka se zachráněným dítětem nedaleko... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příšlušníci thajské armády nesou nosítka se zachráněným dítětem nedaleko... | foto: Reuters

BANGKOK/PRAHA Záchranné týmy na severu Thajska v sobotu opět bezvýsledně pokračovaly v pátrání po dvanácti chlapcích ve věku 11 až 16 let a jejich pětadvacetiletém fotbalovém trenérovi, kteří jsou již týden pohřešováni poté, co je minulou sobotu v jeskynním komplexu zablokovaly povodně. Na akci se podílejí potápěči thajské armády i zahraniční záchranáři, zapojeni byli pátrací psi, drony i roboti, napsala britská zpravodajská stanice BBC.

Policisté začali v pátek šachtou vyhloubenou v jednom ze skalních komínů v úbočí hory shazovat do jeskyně balíčky pro přežití s jídlem, vodou, svítilnami, mapami a mobilními telefony. Netuší ale, zda je pohřešovaní mají šanci najít.

Jeskynní komplex je dlouhý zhruba deset kilometrů a záchranáři stále doufají, že chlapci jsou naživu. Po týdnu v jeskyni, kde patrně nemají žádné jídlo, ale šance na přežití klesají.

Do útrob hluboké jeskyně se snaží dostat mimo jiné potápěči thajského námořnictva. Pomáhají jim čtyři britští jeskynní potápěči a několik expertů americké armády. Potápěči se snaží proplavat úzkými prostory, nemohou se ale vydat příliš daleko do zaplavených částí jeskyně, protože by hrozilo, že jim dojde vzduch.

Záchranné složky pátrají po ztracených dětech.
Záchranáři pátrající v jeskynním komplexu.

Pátrání ztěžuje neustále proudící voda a téměř tma uvnitř jeskyně. Kvůli bahnu a různým úlomkům a drti ve vodě je viditelnost téměř nulová. Šestičlenný tým expertů k jeskyni vyslala i Čína. Podle čínské ambasády v Bangkoku jde o osoby, které mají zkušenosti s podobnou záchranou životů v Barmě či Nepálu.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR HER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz