Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Pátrání po původu covidu pokračuje. Tým WHO navštívil přísně hlídaný Wuchanský institut virologie

Experti WHO, kteří ve Wu-chanu pátrájí po původu koronaviru, navštívili místní institut virologie. foto: Reuters

Wu-chan (Čína) - Experti Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří v čínském Wu-chanu pátrají po původu covidu, ve středu navštívili Wuchanský institut virologie. Informovala o tom agentura Reuters. Tým, který do Wu-chanu přijel v polovině ledna, po absolvování 14denní karantény v uplynulých dnech navštívil místní tržiště a nemocnice.
  7:49

Po jízdě hustou ranní mlhu dorazil ve středu tým WHO v čele s odborníkem Peterem Ben Embarekem k přísně střežené wuchanské laboratoři. „Těším se na velmi produktivní den, na setkání s klíčovými lidmi a pokládání všech důležitých otázek, které je nutné položit,“ uvedl člen týmu Peter Daszak při průjezdu do areálu.

Týmu WHO, který chce v Číně hledat původ viru, skončila karanténa. Není jasné, kam vědci nyní zamíří

Wuchanským institutem virologie se zabývá řada konspiračních teorií, podle nichž propuknutí nákazy ve Wu-chanu koncem roku 2019 způsobil únik koronaviru z laboratoře.

Wuchanský institut virologie.
Čínská vláda příjezd týmu WHO schválila až po měsících diplomatických sporů,...

Většina vědců tuto hypotézu odmítá a soudí, že virus SARS-CoV-2 je přírodního původu a na lidi se přenesl z netopýrů nebo jiných živočichů, možná na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata. Někteří ale spekulují, že virus zachycený ve volné přírodě mohl být v laboratoři podroben experimentům, které zkoumaly riziko přenosu na člověka. 

Uniknout z laboratoře podle této teorie mohl prostřednictvím nakaženého zaměstnance, píše Reuters. Vládnoucí čínská komunistická strana tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, například z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají. Někteří vyzvali Čínu, aby zveřejnila podrobnosti k vzorkům všech virů zkoumaných laboratoří, aby se zjistilo, který z nich nejvíce připomíná SARS-CoV-2.

Čínská vláda příjezd týmu WHO schválila až po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO přiměly, aby si na situaci veřejně postěžoval. Peking se snaží vyhnout obviněním, že existenci nového koronaviru zpočátku tajil a umožnil tak rozšíření nákazy.

Potvrzení původu viru podle agentury AP pravděpodobně potrvá roky. Odhalení zvířecího zdroje viru vyžaduje důkladný výzkum, včetně odběru vzorků, genetické analýzy a epidemiologických studií.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat