Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Patřil vrah z Nice k Islámskému státu? Nemáme důkazy, říká Paříž

Svět

  15:12
PAŘÍŽ - Francouzští vyšetřovatelé zatím nemají žádné důkazy, které by potvrzovaly možné napojení útočníka z Nice na radikální hnutí Islámský stát (IS). Rozhlasové stanici RTL to v pondělí řekl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. IS se v sobotu ke čtvrtečnímu útoku přihlásilo a jeho pachatele, který s kamionem najel do davu na pobřežní promenádě a zavraždil nejméně 84 lidí, prohlásilo za svého vojáka.

Francouzští vojáci stojí na stráži u místa, kde došlo k teroristickému útoku. foto: APČTK

„Jde o útok, k němuž se přihlásil Islámský stát. Nyní musíme zjistit, jaká je souvislost mezi pachatelem toho ohavného útoku a teroristickými sítěmi. Takovou souvislost zatím vyšetřování nezjistilo,“ řekl ministr.

Jednatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel ve čtvrtek pozdě večer s 19tunovým kamionem na pobřežní promenádu do zóny vyhrazené pro pěší, kteří se v závěru státního svátku dobytí Bastily přišli podívat na tradiční ohňostroj. Během 45 sekund srazil na tři stovky lidí, včetně dětí, než jej policie zastřelila. Nejméně 84 lidí útok nepřežilo, celkem 308 dalších utrpělo zranění. V nemocnici je stále 59 lidí, o 29 z nich se starají lékaři na jednotkách intenzivní péče, informoval ministr.

Jednatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel ve čtvrtek pozdě večer...
Pietního aktu se zúčastnil i francouzský premiér Manuel Valls, toho však podle...

O tom, jaký měl tuniský útočník pro svůj čin motiv a zda mohl souviset s jeho radikalizací, se spekuluje už od víkendu. Bouhlelův otec médiím řekl, že jeho syn „neměl žádný vztah k náboženství“, podle sestry trpěl psychickými problémy a v minulosti se nervově zhroutil. Podle několika lidí z Bouhlelova okolí, které citovala francouzská média, zřejmě nešlo o nijak zbožného muslima, protože se prý nemodlil, nechodil do mešity, jedl vepřové a pil alkohol.

Vše o atentátu v Nice:

Vyšetřovatelé pracují u prostříleného vozu.

Spekulace o útočníkovi

Agentura AP ale v pondělí citovala Bouhlelova strýce žijícího v Tunisku, podle nějž jeho synovce asi před dvěma týdny kontaktoval alžírský člen Islámského státu a podařilo se mu jej naverbovat. Britský bulvární list The Daily Mail zase napsal, že analýza útočníkova mobilního telefonu ukázala, že rozvedený otec tří dětí se choval promiskuitně a že měl sexuální styky jak se ženami, tak s muži.

Kvůli útoku v Nice se ráno znovu sešla bezpečnostní rada státu, které předsedal prezident François Hollande. V zemi v pondělí končí třídenní státní smutek, v poledne obyvatelé drželi minutu ticha za oběti.

Útok byl předem naplánovaný a připravený

Dosud chybějí důkazy o přímém spojení útočníka s Islámským státem, i když se ukázalo, že muž, který byl při útoku policisty zastřelen, na internetu v poslední době projevoval zájem o radikální islamistické hnutí. Uvedl to v pondělí o nejnovějším vývoji vyšetřování prokurátor François Molins.

Molins uvedl, že Bouhlel se dva týdny před útokem snažil získat peníze, ale banka mu zamítla půjčku, a tak prodal svůj vůz, aby měl hotovost. Za zapůjčení kamionu, kterým zavraždil desítky lidí, zaplatil 4. července 1 600 eur (asi 43 000 Kč). Ve dnech před útokem jej bezpečnostní kamery dvakrát zachytily, jak si nacvičuje cestu na místo činu. Několik hodin před útokem si na pobřežní promenádě pořídil svým mobilem několik „selfies“: před pláží, před kamionem, na promenádě a před alejí pro pěší.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
Montážní pracovník na cestách 40000 Kč +DIETY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat