Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA pošlou druhý systém Patriot. Bílý dům vyslyšel naléhavé prosby Kyjeva

Protivzdušný systém Patriot foto: AIRCOM

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP s odvoláním na dva nejmenované americké představitele. Tento krok již podle nich schválil prezident Joe Biden a Washington tak reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se v poslední době brání hlavně intenzivním ruským úderům v severovýchodní charkovské oblasti.
  6:25

Američtí činitelé s AP hovořili pod podmínkou zachování anonymity vzhledem k tomu, že rozhodnutí, o němž jako první napsal list The New York Times, dosud nebylo veřejně oznámeno. Pokud se informace potvrdí, půjde teprve o druhou kompletní baterii Patriot, kterou Spojené státy zemi bránící se už třetím rokem ruské agresi poskytnou.

Pentagon mimoto Ukrajině průběžně dodává nezveřejněný počet raket pro tento systém. Patrioty včetně munice dodalo napadené zemi například také Německo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj koncem května při návštěvě Madridu žádal o další americké systémy protivzdušné obrany s tím, že významně pomohou ukrajinským silám čelit více než 3000 leteckým pumám, které podle něj Rusko jen za minulý měsíc poslalo nejen na ukrajinské vojenské cíle, ale také na její energetickou síť a civilní oblasti. Ukrajina podle Zelenského potřebuje nejméně dalších sedm těchto systémů, aby se ruským útokům mohla účinně bránit.

Tento čtvrtek začíná v Bruselu dvoudenní jednání ministrů obrany Severoatlantické aliance, kde vystoupí také americký ministr obrany Lloyd Austin. Mluvčí Pentagonu Pat Ryder v pondělí novinářům řekl, že ukrajinská potřeba protivzdušné obrany bude jedním z témat zasedání.

Spojené státy průběžně naléhají na spojence v NATO, aby poskytli Ukrajině vlastní systémy protivzdušné obrany. Mnozí z nich se jich však zdráhají vzdát - zejména pak východoevropské země, které se rovněž cítí Ruskem ohroženy, poznamenala AP. Ani Washington však nechce Patriotů věnovat příliš mnoho, protože jsou nasazovány po celém světě k ochraně amerických sil i spojenců USA, jako tomu bylo například při rozsáhlém vzdušném útoku Íránu proti Izraeli v polovině dubna.

21. prosince 2022

Autoři: ,