Nervózní Saúdi v Jemenu krotí nepřátelský šíitský půlměsíc |
Dalším cílem nočních a ranních útoků byl sklad zbraní v horách v blízkosti metropole. „Byla to pekelná noc,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného jemenského diplomata Saúdská Arábie 26. března oznámila, že spolu s několika dalšími arabskými státy zahajuje nálety na jemenské šíity, kteří loni obsadili Saná a začali postupovat dále na jih. Podle Rijádu za nimi stojí Írán. V noci ze soboty na neděli při náletech podle jemenského ministerstva zdravotnictví přišlo o život neméně 35 lidí a devět desítek osob bylo zraněno.
Palba se ozývá také z jihojemenského Adenu, kam ze Saná v únoru uprchl prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí. Podle arabských televizí se šíitské jednotky nacházejí asi 30 kilometrů od Adenu.
Angažmá exprezidenta Sáliha
Se šíity se spojil bývalý prezident Alí Abdalláh Sálih. Jeho syn byl velvyslancem Jemenu ve Spojených arabských emirátech, ale Hádí ho nyní z této funkce odvolal. Ahmad Alí Sálih v minulosti velel elitní republikánské gardě, která zůstává dodnes věrná jeho otci.
Na Jemen dále prší bomby, ze země prchají stovky civilistů a diplomatů |
Jemenci proti Sálihově vládě demonstrovali v roce 2011, prezident ale odstoupil až v roce 2012, když si vyjednal záruku amnestie. Zůstal v Jemenu a stále vede Všeobecný lidový kongres (GPC), který je vládní stranou od roku 1997 a k němuž patří také Hádí. V poslední době se Sálih začal znovu objevovat na veřejnosti a GPC začátkem března zorganizoval v Saná manifestaci na podporu Ahmadovy kandidatury v prezidentských volbách.
Evakuace civilistů
Většina zemí z Jemenu už v minulých měsících stáhla své diplomaty, nyní začaly své lidi evakuovat i firmy. Ze Saná a jihojemenského Charíru v pondělí začala svážet zaměstnance francouzská firma Total a její mluvčí sdělila, že kvůli těm, kteří byli ponecháni na místě, společnost přijala mimořádná bezpečnostní opatření. Firma omezila produkci plynu a zajišťuje nyní jenom množství nutné pro místní spotřebu.
Evakuaci svých asi 500 občanů ze Saná připravuje Indie. Poslala speciální letadlo, které nyní čeká na povolení odletět do Saná v Ománu. V Saná nebo okolí žije asi 3000 Indů.
Čína vyslala k evakuaci svých občanů k Jemenu vlastní vojenské lodě. Jsou to dvě fregaty vybavené raketami a jedno zásobovací plavidlo. V Jemenu je asi 500 Číňanů a část z nich už byla převezena do Džibutska.
Gulf kingdom's top army officer claims success in airstrikes on Yemen http://t.co/GThgDCscnt pic.twitter.com/sPbuDkSYbp
— AJE News (@AJENews) 30. Březen 2015