31. července 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Pekelný jih.‘ V Jižní Koreji se stala celebritou, ale s pláčem se vrátila do náruče Kima

Přeběhlice z KLDR, která se vrátila a na kameru řekla, jak ji život na jihu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přeběhlice z KLDR, která se vrátila a na kameru řekla, jak ji život na jihu... | foto: Youtube

PCHJONGJANG/PRAHA Až do dubna letošního roku byla Lim Či-hjun skromnou televizní celebritou v Jižní Koreji. Proslavila se jako uprchlice z KLDR svými příběhy o životě na území severního souseda. Její osud byl příkladem, jak se může přeběhlík z autoritářské Severní Koreje naučit žít na kapitalistickém jihu. Jenže minulý týden se Lim objevila na propagandistické stránce KLDR, kde na kameru vypráví o strašném životě v Jižní Koreji.

„Každý den na jihu byl pekelný. Když jsem byla osamocena v temnotě pokoje, kvůli zlomenému srdci jsem stále plakala. Chyběla mi má vlast a mí rodiče,“ zpovídá se Lim na záběrech zveřejněných na webu Uriminzokkiri. Dodává, že se vrátila do lůna své vlasti o měsíc dříve a žije znovu ve svém domovském městě se svými rodiči.

Jak přesně se do KLDR vrátila, Lim neřekla. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, které se stará o problémy s uprchlíky ze severu, případ Lim vyšetřuje. Co propagandistickému serveru Lim řekla, není možné nezávisle ověřit.

„Byla jsem na jih přilákána bludem, že bych se mohla normálně stravovat a vydělat mnoho peněz. Ale nebylo to místo, jaké jsem si představovala. Šla jsem od práce k práci, ale nic mi nevycházelo,“ pokračuje na videu Lim.

Přízvuk pozná každý

Od konce devadesátých let z KLDR na jih uteklo celkem 30 tisíc lidí. Většina z nich musela v cestě za novým životem absolvovat nebezpečnou cestu přes Čínu a džungle jihovýchodní Asie. Po dlouhých výsleších tito lidé absolvují několikaměsíční program, který jim má pomoct integrovat se do jihokorejské společnosti. Adaptaci na soutěživou kapitalistickou společnost ale nezvládne každý. S jihokorejskými vrstevníky často marně bojují, každý rozezná jejich silný odlišný přízvuk.

Od roku 2011, kdy se stal severokorejským lídrem Kim Čong-un, se podle amerického listu The New York Times z různých důvodů vrátilo už nejméně 25 přeběhlíků. Společné mají to, že svůj návrat popisují jako dobrovolný, protože je otrávil život na jihu.

Záběr z televizního vysílání v Soulu, Jižní Koreji. Na obrazovce severokorejský...
Střela byla vystřelena jen několik hodin poté, co o problémech s KLDR...

Takovou možnost nevyvrací ani jihokorejské úřady. Mají ale podezření, že alespoň některé z navrátilců zatáhl severokorejský režim zpět proti jejich vůli. Například poté, co je nějakým způsobem zlákali k cestě do Číny. Podle jihokorejské rozvědky není úplně ojedinělé ani vydírání uprchlíků prostřednictvím únosů jejich příbuzných na severu.

Navrátilci jsou pro Kimovu propagandu darem z nebes. Na tiskových konferencích vyprávějí o tom, jak je zneužili převaděči lidí, nebo jihokorejští agenti. Každý svému vůdci děkuje za druhou šanci, kterou jim dal.

Láska jihu a severu

„Na jihu vládnou peníze. Na zrádce, jakým jsem byla i já, tam čeká jen fyzická i psychická bolest,“ varuje na novém videu Lim občany, kteří nad útěkem přemýšlejí také. Lim do Jižní Koreje přicestovala v roce 2014. Od minulého prosince se snažila jako další přeběhlice z KLDR prorazit v kabelové televizi.

Uprchlice tam často v tradičních severokorejských oděvech zpívají písně z KLDR, nebo se účastní reality show. V jednom pořadu nazvaném „Láska jihu a severu“ se například snaží dát dohromady severokorejské ženy s jihokorejskými muži. Jindy jen hovoří o vtipných či tragických momentech ze života v KLDR.

Konkrétně Lim se v jednom z pořadů v prosinci objevila ve vojenské uniformě a vesele popisovala, jak uplácela svého učitele cigaretami, aby mohla jít za školu, nebo prodávala pašovaný alkohol, aby si vydělala nějaké peníze. Zpětně teď z KLDR popisuje, jak jsou ona i další ženy z KLDR na jihu nuceny k házení špíny na svou vlast.

Jako televizní hvězdička zaujala Lim diváky natolik, že na její počest založili fanouškovský blog. Podle něj žila v malé garsonce v Soulu a od března začala chodit do školy. To dosvědčovaly fotografie, na nichž píše domácí úkoly, jak informoval jihokorejský deník JoongAng Ilbo. Ještě v dubnu v jednom z příspěvků děkovala fanouškům za to, že jí uspořádali narozeninovou oslavu. „Asi nejlepší narozeniny v mém životě,“ komentovala to. Jenže nedlouho poté zmizela. Když se objevila na severokorejském webu, její fanoušci blog zrušili.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz