Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Peking a Canberra zůstávají na nože. Čína se prý vměšuje i do vnitřní politiky

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Aly SongReuters

Doporučujeme
CANBERRA/PRAHA - V Austrálii se opět rozhořela aféra kolem čínského vměšování do australské politiky. Obvinění, urážky, slovní i hackerské útoky nejsou v posledních měsících ničím neobvyklým.
  5:00

Australská policie v pátek provedla razii v bytě a kancelářích poslance Shaoqetta Moselmana. Podle médií totiž politik z opoziční labouristické strany dlouhodobě lobboval za zájmy Číny v Austrálii. 

„Vláda je naprosto odhodlaná zajistit, že nikdo nebude zasahovat do australských aktivit,“ uvedl v reakci premiér Scott Morrison s tím, že jeho administrativa hodlá omezit čínský vliv v zemi.

Čína měla šanci vystřídat USA v roli světového lídra. Místo toho se proti ní zvedá vlna odporu a nedůvěry

Vedení labouristů se již od Moselmana distancovalo a v nejbližších dnech by měl být vyloučen ze strany.

Razie v Moselmanově kanceláři je jen jedním z případů, které narušují vztahy Pekingu a Canberry. Poprvé to výrazněji zaskřípalo v roce 2018, když australská vláda schválila novou legislativu, která měla omezit cizí vměšování do australské domácí politiky. Peking si to vyložil tak, že zákon je namířený proti Číně, a komunikace mezi zeměmi ochladla.

Vztahy pak v podstatě zamrzly koncem letošního dubna poté, co se australský premiér vyjádřil, že požaduje vyšetření okolností okolo původu koronavirové nákazy. Ta se podle všeho po světě rozšířila z čínského města Wu-chan.

Před pár dny přilil olej do ohně jeden z australských think tanků Australian Strategic Policy Institute (ASPI), když popsal, jak čínská vláda odebírá vzorky krve a DNA od mužů a chlapců, aby vytvořila masivní genetickou databázi. Ta má podle čínské vlády pomoci při řešení zločinů; podle autorů zprávy ale spíš pomůže úřadům kontrolovat populaci. 

Již teď má Peking více než 80 milionů vzorků. Podle ASPI nemají řadoví Číňané na výběr: ke sbírání vzorků DNA dochází již ve školách, a pokud děti odmítnou, jsou zapsány na „černou listinu“ a už nemusí získat místo na dobré škole či později v zaměstnání. Podle kritiků vláda využije tento systém k trestání odpůrců režimu či ke sledování etnických menšin, jako jsou například Ujguři. 

Publikování zprávy, která mj. obsahovala i fakta o tom, jak Číňané ovlivňují veřejné mínění v západních demokraciích, přineslo další vlnu nevole z Pekingu. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing uvedl, že „institut šíří protičínskou propagandu“.

Pár dní po zveřejnění analýzy ASPI se Austrálie stala cílem masivního kybernetického útoku, který cílil na vládní servery. Australský premiér tehdy uvedl, že za atakem stála „jedna z asijských zemí“, byť Čínu přímo nejmenoval. Peking následně vydal prohlášení, že nemá s útoky nic společného.

Čínské sankce

Konfliktní vztahy obou zemí se promítají i do ekonomické roviny. Peking již 12. května přestal odebírat hovězí maso ze čtyř velkých australských jatek s odvoláním na „zdravotní záležitosti“. O pár dní později narostla cla na dovoz australského ječmene o 80 procent.

Čína představuje pro Austrálii největšího obchodního partnera. V současné situaci, kdy je i australské hospodářství poškozené pandemií koronaviru, jde o významné kroky. V roce 2018 dosáhl celkový objem obchodu mezi oběma zeměmi astronomické výše 214 miliard dolarů.