Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Svět

Peking hlásí nové ohnisko nákazy. V Německu přibylo za den 378 případů

Lékař v Německu odebírá vzorky pro test na koronavirus. foto: ČTK

V Německu za pondělí přibylo 378 potvrzených případů infekce koronavirem, v souvislosti s nákazou zemřelo dalších devět lidí. V obou případech bilance oproti neděli stoupla. Vyplývá to z úterních zveřejněných dat Institutu Roberta Kocha (RKI).
  7:19aktualizováno  14:52

Koronavirem se celkem v Německu, jehož populace čítá 83 milionů, od propuknutí epidemie nakazilo 186 839 lidí, z čehož 8800 zemřelo. Okolo 173 100 pacientů se vyléčilo, oproti předchozímu dni tato bilance vzrostla o zhruba 500. Za neděli spolková republika evidovala 192 nakažených a čtyři úmrtí.

Německo je z hlediska počtu potvrzených případů nákazy celosvětově na jedenáctém místě, za Íránem, který má o zhruba 2000 nakažených více.

Brazílie má druhý nejvyšší počet úmrtí s nemocí covid-19, nových případů je skoro 26 tisíc

Počet úmrtí s nemocí covid-19 ve Spojeném království dosáhl k 5. červnu 53 077, uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na své statistiky, které vychází z úmrtních listů. Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví zveřejněných v pondělí zemřelo v zemi v souvislosti s covidem-19 dosud 41 736 lidí.

Agentura Reuters údaje zakládá na statistikách z Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska podle úmrtích listů, v nichž byla zmíněna nemoc covid-19. K 5. červnu tak podle ní v zemi zemřelo 53.077 lidí s covidem-19, tedy nemocí způsobenou koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně.

Podle britského statistického úřadu ONS, který údaje aktualizuje každý týden, zemřelo k 5. červnu v Anglii a Walesu 47 820 lidí s covidem-19.

Ministerstvo zdravotnictví přitom na svých stránkách uvádí 41 736 úmrtí s covidem-19 jako aktuální údaj, tedy k pondělí. Podle tohoto zdroje je Británie ve světovém srovnání v této pandemii třetí nejhůře postiženou zemí po USA (116 127 úmrtí) a Brazílii (43 959), jak vyplývá ze stránek americké Univerzity Johnse Hopkinse.

V Rusku se v pondělí z nemoci covid-19 vyléčilo víc lidí, než kolik přibylo nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Proti předchozím dnům se ale opět výrazněji zvýšil počet úmrtí souvisejících s koronavirovou infekcí. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno zveřejnil krizový štáb.

Za posledních 24 hodin se v nejrozlehlejší zemi světa potvrdilo 8248 nově nakažených, což je po nedělních 8246 případů druhý nejnižší počet od 1. května. Od vypuknutí epidemie covidu-19 se v Rusku už celkem nakazilo 545 458 lidí.

Výrazně, více než dvojnásobně, proti předchozímu dni vzrostlo množství pacientů, kteří se z covidu-19 vyléčili. Zatímco za neděli jich bylo evidováno 4489, za pondělí uzdravených přibylo už 9767. Vyléčených je tak nyní v zemi se 146 miliony obyvatel dohromady 294 306.

Většina nakažených je v hlavním městě

Pevninská Čína v úterý oznámila 40 dalších případů nákazy koronavirem, oproti předchozímu dni se jedná o mírný pokles. Více než polovinu nově nakažených úřady potvrdily v Pekingu, kde se objevilo nové ohnisko. S odvoláním na čínské úřady o tom informovala agentura Reuters.

V Brazílii klesl oproti předchozímu dni počet mrtvých i nově nakažených, v Číně uzavřeli část Pekingu

Z nově potvrzených případů jich z metropole pochází 27. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí potvrdila, že bylo v metropoli za předchozí dva dny zaznamenáno více než 100 nových případů nemoci covid-19. Město tak čelí novému propuknutí nemoci, jejíž původ lze podle všeho vystopovat na obří tržiště Sin-fa-ti, píše agentura Reuters.

Peking v sobotu toto největší tržiště s potravinami ve městě uzavřel společně s jedenácti čtvrtěmi v jeho okolí. V pondělí bylo do karantény umístěno dalších deset rezidenčních čtvrtí na jihu metropole, která zároveň zpřísnila opatření. Čínská vláda zároveň vyzvala obyvatele dalších provincií, aby do hlavního města nejezdili.

Peking v úterý omezil veřejnou dopravu směřující pryč z metropole a uzavřel další rezidenční čtvrti ve snaze zastavit šíření koronaviru poté, co se od čtvrtka v čínském hlavním městě objevilo 106 nových případů. Tyto údaje vyvolávají obavy z nové vlny epidemie v zemi, kde se koronavirus loni koncem roku objevil poprvé.

Řada čínských provincií požaduje, aby lidé, kteří přijíždějí z Pekingu, absolvovali dvoutýdenní karanténu. Za posledních 24 hodin v Číně přibylo 40 nových případů nákazy koronavirem, z toho 27 v Pekingu.

Většina pekingských případů je spojena s tržištěm Sin-fa-ti, kde se koronavirus začal nejprve šířit mezi místními pracovníky. Peking v sobotu toto největší tržiště s potravinami ležící na jihu města uzavřel společně s jedenácti rezidenčními čtvrtěmi v jeho okolí. V pondělí bylo do karantény umístěno dalších deset rezidenčních čtvrtí kolem trhu na severozápadě města. Do dnešního dne se počet uzavřených rezidenčních čtvrtí zvýšil na téměř 30. Uzavírka se týká 90 000 lidí žijících ve dvacetimilionové čínské metropoli, píše agentura AP. Podle agentury AFP lidé nesmějí rizikové zóny opouštět.

Taxíky nesmějí od nynějška přepravovat zákazníky za hranice metropole a pozastaveny byly některé dálkové autobusové spoje mezi Pekingem a blízkými provinciemi Che-pej a Šan-tung. V ostatních autobusech, vlacích a v metru má být omezen počet cestujících, povinné je nošení roušek.

Osm z nově evidovaných případů se objevilo u lidí, kteří se vrátili ze zahraničí. Čínské úřady rovněž evidují šest nakažených bez příznaků, které Peking nezaznamenává v souhrnné statistice infikovaných.

V Číně se koronavirem od propuknutí nákazy na přelomu loňského a letošního roku nakazilo 83 221 lidí, počet mrtvých s covidem-19 se nezměnil a zůstává na 4634.

V souvislosti s covidem-19 ve Spojených státech za posledních 24 hodin zemřelo již druhý den za sebou méně než 400 pacientů. Vyplývá to ze statistiky zveřejněné Univerzitou Johnse Hopkinse. Celkem se v USA koronavirus od propuknutí nákazy potvrdil u více než 2,1 milionu lidí, z čehož jich přes 116 000 zemřelo.

Spojené státy v úterý registrovaly dalších 385 úmrtí, o den dříve to bylo 382. Jedná se o nejmenší denní přírůstky od konce března, uvádí agentura AFP.

Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě v úterý i přesto zveřejnil odhady, podle kterých do září v souvislosti s koronavirem v USA zemře 201 129 lidí. IHME s novými daty o 18 procent zvýšil svůj předchozí odhad, podle kterého s covidem-19 mohlo zemřít až 169 890 pacientů. Důvodem jsou hlavně současná uvolňování opatření, které americké státy kvůli koronavirové krizi zavedly.

Autor: