Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peking se dusí. Zahalil ho smog, byl vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti

Svět

  12:59
PEKING - Čína vyhlásila pro Peking nejvyšší, červený stupeň pohotovosti v souvislosti se smogovou situací. Nejhorší má být situace od úterka do čtvrtka. Úřady nařídily uzavřít školy, utlumit stavební činnost a omezena bude také doprava. Je to poprvé, co čínská metropole vyhlašuje tento stupeň, a znamená to, že špatné podmínky potrvají déle než tři dny po sobě.

Hlavním zdrojem škodlivých emisí v Číně jsou průmyslové podniky a rostoucí počet automobilů na silnicích. S nástupem zimního období se k tomu ale přidalo spalování uhlí, které se především na severu země tradičně používá k vytápění domácností. Zimní počasí nastoupilo již v listopadu, který byl podle AP v Pekingu nezvykle chladný. foto: ČTK

Město původně vyhlásilo oranžový, tedy druhý stupeň, ale během dne jej zvýšilo. V Pekingu byl vyhlášen oranžový stupeň už minulý týden, kdy musely stovky továren zastavit provoz a staveniště dostala příkaz přerušit veškeré práce, při nichž se zvedá prach.

Nyní po vyhlášení červeného stupně vláda ve svém prohlášení nařizuje zastavení venkovních stavebních prací a uzavření škol.

Podle pondělních údajů dosáhla hustota prachových mikročástic 300 mikrogramů na metr krychlový, přičemž Světová zdravotnická organizace považuje za maximální bezpečné množství 25 mikrogramů.

Smog převážně vzniká ze zplodin automobilů a spalování uhlí při zimním vytápění domů a bytů. Časté znečištění ovzduší patří mezi hlavní zdroje nespokojenosti čínské veřejnosti s komunistickou vládou země.

Čína už představila plány na šedesátiprocentní snížení hlavních znečišťujících látek do roku 2020. Analytici nicméně míní, že toto oznámení mělo spíše ukonejšit hněv veřejnosti než přispět k řešení emisí skleníkových plynů.

Autor: