Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Peking se zlobí. V hongkongském parlamentu jsou ‚lokalisté‘, kteří Čínu neradi

Studentský vůdce Nathan Law ze strany Demosisto oslavuje zisk místa v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentský vůdce Nathan Law ze strany Demosisto oslavuje zisk místa v... | foto: Reuters

Před necelýma dvěma lety proběhla v Hongkongu takzvaná deštníková revoluce. Převážně mladí studenti protestovali proti rozhodnutí čínské vlády upevnit kontrolu nad městem a požadovali větší volnost při volbě vedení. Letos čtvrtého září „revoluce“ pokračovala, Hongkong si do svého parlamentu poprvé zvolil „lokalisty“, kteří čínské vládě příliš nefandí.

Při pohledu z dálky přitom nejde o nic převratného, hongkongský parlament (Zákonodárná rada), má 70 křesel, z nichž 40 mohou občané vybírat ve volbách, o zbylých 30 rozhodují zájmové skupiny, které jsou většinou Pekingu nakloněny. V letošních volbách si propekingské obsazení udrželo většinu, prodemokratičtí zastupitelé ale mají 27 křesel, což je oproti minulým volbám nárůst a budou tak dál mít právo veta.

Novinkou je zvolení takzvaných lokalistů. Jedná se o zastupitele, kteří nejsou naklonění užšímu propojování s pevninskou Čínou. Ti získali sice jen šest křesel, jde ale o zcela nový fenomén v hongkongském parlamentu. Mezi nově zvolenými poslanci jsou i studentští vůdci ze zmíněné deštníkové revoluce.

Novinkou je také volební účast, která byla letos nezvykle vysoká, k urnám přišlo 58 procent ze 3,8 milionu registrovaných voličů. Při minulých volbách to bylo 45,2 procenta, informovala BBC.

Zatím se všichni lokalisté vyhýbají pojmům jako nezávislost nebo separatismus. Pokud se k problematickému vztahu nějak vyjadřují, mluví o větší autonomii v rámci „jedné země, dvou systémů“, tedy exkluzivnímu vztahu Hongkongu a Číny.

Nezávislost neznáme

Pekingu se ale vývoj v Hongkongu evidentně nelíbí. Den po oznámení výsledků varoval hongkongské poslance, aby nemluvili o nezávislosti, jinak mohou být potrestáni. Porušení územní celistvosti, ať už se týká Tchaj-wanu, Tibetu nebo ujgurského Sin-ťiangu, je v Číně tabu a je velkým strašákem pevninské vlády.

Eddie Chu Hoi-dick se neubránil slzám poté, co zjistil, že bude moct za...
Radikální demokratičtí aktivisté ze strany Youngspiration křičí slogany poté,...

V pátek 9. září, tedy jen pár dní po volbách, byla také bez bližšího objasnění zrušena čínská verze South China Morning Post, tedy jednoho z nejvlivnějších zpravodajských serverů v Hongkongu, informoval Shanghaiist.

Restriktivní reakce Pekingu může ale mít opačné než zamýšlené účinky. Právě kvůli upevňování kontroly a zásahům jako například únos hongkongských knihkupců, spory s pekingskou vládou vznikly, říkají někteří komentátoři.

Současně mnoho lidí žijících na Tchaj-wanu pečlivě sleduje vývoj v Hongkongu, aby věděli na co se „mohou těšit“, pokud někdy dojde k faktickému spojení s čínskou pevninou. Příliš tedy nepřekvapí, že to je budoucnost, které v posledních parlamentních i prezidentských volbách řekli „ne“.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK ELEKTRO AŽ 2 PLATY NAVÍC

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 27 000 - 33 000 Kč