Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Peking se zlobí. V hongkongském parlamentu jsou ‚lokalisté‘, kteří Čínu neradi

Studentský vůdce Nathan Law ze strany Demosisto oslavuje zisk místa v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentský vůdce Nathan Law ze strany Demosisto oslavuje zisk místa v... | foto: Reuters

Před necelýma dvěma lety proběhla v Hongkongu takzvaná deštníková revoluce. Převážně mladí studenti protestovali proti rozhodnutí čínské vlády upevnit kontrolu nad městem a požadovali větší volnost při volbě vedení. Letos čtvrtého září „revoluce“ pokračovala, Hongkong si do svého parlamentu poprvé zvolil „lokalisty“, kteří čínské vládě příliš nefandí.

Při pohledu z dálky přitom nejde o nic převratného, hongkongský parlament (Zákonodárná rada), má 70 křesel, z nichž 40 mohou občané vybírat ve volbách, o zbylých 30 rozhodují zájmové skupiny, které jsou většinou Pekingu nakloněny. V letošních volbách si propekingské obsazení udrželo většinu, prodemokratičtí zastupitelé ale mají 27 křesel, což je oproti minulým volbám nárůst a budou tak dál mít právo veta.

Novinkou je zvolení takzvaných lokalistů. Jedná se o zastupitele, kteří nejsou naklonění užšímu propojování s pevninskou Čínou. Ti získali sice jen šest křesel, jde ale o zcela nový fenomén v hongkongském parlamentu. Mezi nově zvolenými poslanci jsou i studentští vůdci ze zmíněné deštníkové revoluce.

Novinkou je také volební účast, která byla letos nezvykle vysoká, k urnám přišlo 58 procent ze 3,8 milionu registrovaných voličů. Při minulých volbách to bylo 45,2 procenta, informovala BBC.

Zatím se všichni lokalisté vyhýbají pojmům jako nezávislost nebo separatismus. Pokud se k problematickému vztahu nějak vyjadřují, mluví o větší autonomii v rámci „jedné země, dvou systémů“, tedy exkluzivnímu vztahu Hongkongu a Číny.

Nezávislost neznáme

Pekingu se ale vývoj v Hongkongu evidentně nelíbí. Den po oznámení výsledků varoval hongkongské poslance, aby nemluvili o nezávislosti, jinak mohou být potrestáni. Porušení územní celistvosti, ať už se týká Tchaj-wanu, Tibetu nebo ujgurského Sin-ťiangu, je v Číně tabu a je velkým strašákem pevninské vlády.

Eddie Chu Hoi-dick se neubránil slzám poté, co zjistil, že bude moct za...
Radikální demokratičtí aktivisté ze strany Youngspiration křičí slogany poté,...

V pátek 9. září, tedy jen pár dní po volbách, byla také bez bližšího objasnění zrušena čínská verze South China Morning Post, tedy jednoho z nejvlivnějších zpravodajských serverů v Hongkongu, informoval Shanghaiist.

Restriktivní reakce Pekingu může ale mít opačné než zamýšlené účinky. Právě kvůli upevňování kontroly a zásahům jako například únos hongkongských knihkupců, spory s pekingskou vládou vznikly, říkají někteří komentátoři.

Současně mnoho lidí žijících na Tchaj-wanu pečlivě sleduje vývoj v Hongkongu, aby věděli na co se „mohou těšit“, pokud někdy dojde k faktickému spojení s čínskou pevninou. Příliš tedy nepřekvapí, že to je budoucnost, které v posledních parlamentních i prezidentských volbách řekli „ne“.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.